Super 32 — Day 2

Final. 285 title match just finished. All matches wrestled on Sunday can be found here. This tournament is crazy competitive.

106 pounds
Championship: Antonio Lorenzo (CA) d. Greg Diakomihalis (NY), 1-0.
3rd: Brandon Kaylor (WA) d. Lucas Byrd (OH), 6-1.
5th: Ryan Chauvin (Lake Highland Prep) d. Elijah Varona (South Dade), 5-3.
7th: Logan Agin (OH) d. Cody Craig (ME), 7-6.
Semis: Diakomihalis d. Chauvin, 3-1, SV; Lorenzo d. Varona, 5-4.
Quarters: Diakomihalis d. Craig, 5-2; Chauvin d. Kaylor, 3-1, SV; Varona d. Byrd, 5-3, UTB; Lorenzo md. Sammy Alvarez (NJ), 11-0.
Consi semis: Kaylor d. Varona, 5-1; Byrd d. Chauvin, 4-2.
Consi of 4: Kaylor d. Craig, 5-3; Byrd d. Agin, 3-1, SV.
Consi of 8 #2: Kaylor d. Dylan Ryder (NY), 6-4; Craig d. Eric Barnett (WI), 6-1; Agin d. Sammy Alvarez (NJ), 3-2; Byrd md. Riley Weir (OK), 12-1.
Consi of 8 #1: Barnett d. Jacob Moran (IN), 7-0; Ryder d. Cevion Severado (MO), 4-0; Agin d. Nic Bouzakis (Florida), 9-6; Weir d. Doug Zapf (PA), 6-3.

113
Championship: Adam Busiello (NY) d. Robert Howard (NJ), 5-2.
3rd: Patrick McKee (MN) d. Antonio Mininno (NJ), 4-3.
5th: Logan Macri (PA) fft over Joseph Harrison (NE).
7th: Benyamin Kamali (MI) d. Matthew Cardello (OH), 5-3.
Semis: Busiello md. Harrison, 10-2; Howard d. Macri, 5-3, SV.
Quarters: Busiello p. Mininno, 1:51; Harrison p. Cardello; Macri d. Kamali, 8-5; Howard p. Colton Yapoujian (CO), 7:30.
Consi semis: McKee d. Harrison, 5-0; Mininno md. Macri, 10-2.
Consi of 4: McKee d. Kamali, 10-4; Mininno d. Cardello, 2-1, UTB.
Consi of 8 #2: Kamali d. Nicolas Aguilar (CA), 3-2; McKee p. Colton Yapoujian (CO), 6:30; Mininno d. Kyle Gollhofer (CA), 3-2; Cardello d. Colt Newton (OK), 10-8.
Consi of 8 #1: Aguilar d. Jake Ferri (MA), 7-3; McKee d. Joey Thomas (MD), 8-4; Gollhofer d. Caleb Tanner (OK), 6-0; Newton d. Esco Walker (NC), 10-5.

120
Championship: Patrick Glory (NJ) d. Andrew Alirez (CO), 4-2.
3rd: Julian Chlebove (PA) d. Jakob Camacho (CT), 4-2, SV.
5th: Joshua Saunders (MO) d. Killian Cardinale (VA), 3-1.
7th: Ryan Anderson (NJ) fft over Connor McGonagle (NH).
Semis: Alirez d. Saunders, 3-1; Glory md. Cardinale, 9-1.
Quarters: Saunders d. Camacho, 8-2; Alirez d. McGonagle, 8-2; Glory d. Chlebove, 7-4; Cardinale d. Anderson, 4-2, SV.
Consi semis: Chlebove d. Saunders, 1-0; Camacho d. Cardinale, 3-1, SV.
Consi of 4: Chlebove d. Anderson, 1-0; Camacho fft over McGonagle.
Consi of 8 #2: Chlebove d. Kyle Cisneros (CO), 5-0; Anderson d. Sam Hillegas (PA), 5-3; Camacho d. Zurich Storm (PA), 5-3; McGonagle d. Connor O’Neill (NH), 6-0.
Consi of 8 #1: Cisneros d. Luke Werner (PA), 7-0; Hillegas d. Sidney Flores (CA), 3-0; Storm d. Chris Wright (PA), 5-3, SV; O’Neill d. Korbin Meink (NE), 4-2.

126
Championship: Joseph Silva (Lake Highland Prep) d. Austin DeSanto (PA), 7-2.
3rd: Jacori Teemer (NY) d. Isaiah Perez (CA), 5-3, UTB.
5th: Alex Thomsen (IA) d. Rylee Molitor (MN), 9-4.
7th: KJ Fenstermacher (PA) fft over Weston DiBlasi (MO).
Semis: Silva d. Perez, 14-7; DeSanto d. Teemer, 7-5.
Quarters: Silva d. Dan Moran (PA), 11-6; Perez d. Colin Valdiviez (MO), 9-5; Teemer d. Shane Metzler (NJ), 2-0; DeSanto tf. Elan Heard (OH), 4:15.
Consi semis: Perez d. Thomsen, 8-4; Teemer d. Molitor, 9-5.
Consi of 4: Thomsen default over DiBlasi; Molitor d. Fenstermacher, 4-1.
Consi of 8 #2: Thomsen p. Shane Metzler (NJ), 2:59; DiBlasi d. Heard, 11-5; Molitor d. Dan Moran (PA), 6-5; Fenstermacher d. Valdiviez, 4-1.
Consi of 8 #1: Thomsen fft over Jakob Campbell (PA); DiBlasi p. Jet Taylor (OK), 2:52; Molitor d. Matt Siszka (PA), 5-0; Fenstermacher md. Collin Girardi (VA), 14-3.

132
Championship: Vitali Arujau (NY) d. Mitch Moore (OH), 11-4.
3rd: Brian Courtney (PA) d. Breyden Bailey (IN), 4-2.
5th: Devin Schwartzkopf (MO) DQ over Zack Trampe (PA).
7th: Grant Willits (CO) d. Franco Valdes (Southwest Miami), 6-2.
Semis: Arujau md. Bailey, 12-4; Moore d. Courtney, 4-3.
Quarters: Arujau d. Zack Donathan (OH), 3-0; Bailey p. John Burger (NJ), 3:51; Courtney d. Valdes, 7-0; Moore tf. Trampe, 2:36.
Consi semis: Bailey d. Trampe, 4-3; Courtney d. Schwartzkopf, 2-1.
Consi of 4: Trampe d. Valdes, 9-4; Schwartzkopf d. Willits, 6-2.
Consi of 8 #2: Valdes d. Alex Felix (CA), 8-2; Trampe d. Peyton Robb (MN), 8-6, SV; Schwartzkopf p. Zack Donathan (OH), 2:26; Willits fft over John Burger (NJ).
Consi of 8 #1: Felix d. Kristian Rumph (IN), 3-1; Robb d. Kevon Davenport (MI), 3-2; Schwartzkopf p. Zachary VanAlst (AL), 1:19; Willits d. Jose Tapia (NM), 5-2.

138
Championship: Sammy Sasso (PA) md. Jakob Bergeland (MN), 15-1.
3rd: Corey Shie (OH) p. Grant Aronoff (St. Thomas Aquinas), :29.
5th: Ryan Vulakh (PA) d. Colin Cronin (PA), 3-2.
7th: Jake Silverstein (NY) d. Jake Martinez (OH), 3-1.
Semis: Sasso p. Shie, 1:31; Bergeland d. Cronin, 6-2.
Quarters: Sasso md. Nate Keim (OK), 11-3; Shie d. Robbie Cleary (NJ), 12-6; Cronin d. Joshua Humphreys (WV), 2-1; Bergeland d. Christopher Sandoval (CO), 5-4.
Consi semis: Shie d. Vulakh, 5-3, SV; Aronoff p. Cronin, 1:16.
Consi of 4: Vulakh d. Martinez, 1-0; Aronoff d. Silverstein, 3-0.
Consi of 8 #2: Vulakh p. Humphreys, 2:47; Martinez p. Sandoval, 2:53; Silverstein d. Keim, 3-1, UTB; Aronoff d. Cleary, 13-6.
Consi of 8 #1: Vulakh d. AJ Leitten (SC), 2-0; Martinez d. Danny Bertoni (MD), 7-4; Silverstein d. Cameron Amine (MI), 8-3; Aronoff d. Zander Silva (CA), 3-1.

145
Championship: Jarod Verkleeren (PA) d. Josiah Rider (CO), 5-2.
3rd: Brayton Lee (IN) d. Justin Ruffin (GA), 5-1.
5th: Connor Brady (OH) md. Joe Lee (IN), 11-3.
7th: Joey Blumer (PA) d. Peter Pappas (NY), 7-6.
Semis: Rider d. J. Lee, 9-4; Verkleeren d. B. Lee, 7-1.
Quarters: J. Lee d. Connor Brady (OH), 5-2; Rider d. Pappas, 4-3; B. Lee md. Denton Spencer (Camden County GA), 12-3; Verkleeren d. Ryan Leisure (IA), 9-4.
Consi semis: B. Lee d. Brady, 3-1; Ruffin d. J. Lee, 7-5, UTB.
Consi of 4: Brady d. Pappas, 3-1, SV; Ruffin d. Blumer, 3-0.
Consi of 8 #2: Pappas d. Nicholas Santos (NJ), 7-2; Brady d. Brik Filippo (OK), 9-7, SV; Blumer d. Leisure, 5-1; Ruffin d. Spencer, 7-0.
Consi of 8 #1: Santos p. David Johnson (OH), 6:30; Filippo d. Ryan Monteiro (MA), 9-6; Blumer d. John Pipa (PA), 4-3; Ruffin d. Joe Koontz (OH), 5-4.

152
Championship: Brady Berge (MN) d. Quentin Hovis (CA), 5-3.
3rd: Stephan Glasgow (NJ) d. Jaden Mattox (OH), 8-5.
5th: Austin O’Connor (IL) d. Hunter Willits (CO), 3-2.
7th: Erich Byelick (Lake Highland Prep) d. Nathan Atienza (MI), 4-1.
Semis: Berge d. Glasgow, 10-6; Hovis d. O’Connor, 5-3.
Quarters: Berge d. Aaron Brooks (MD), 10-3; Glasgow d. Jaden Mattox (OH), 13-11; Hovis d. Matt Grippi (NY), 5-2; O’Connor d. Hunter Willits (CO), 3-1.
Consi semis: Mattox d. O’Connor, 10-4; Glasgow d. Willits, 6-4.
Consi of 4: Mattox d. Atienza, 12-10, SV; Willits d. Byelick, 7-2.
Consi of 8 #2: Mattox md. Jordan Robison (TX), 16-4; Atienza d. Brooks, 7-0; Willits d. Nicholas Palumbo (NJ), 6-3; Byelick d. Grippi, 8-3.
Consi of 8 #1: Robison d. Isaiah Luellen (KS), 6-3; Atienza d. Mason Reiniche (TN), 4-2; Palumbo p. Bailey Thomas (MD), 2:42; Byelick d. Joshua Kim (CA), 12-5.

160
Championship: Kyle Cochran (NJ) d. Emille Shannon (IL), 3-2, UTB.
3rd: Trent Hidlay (PA) d. Bradley Laughlin (IN), 3-1, SV.
5th: Christopher Foca (NJ) p. Mekhi Lewis (NJ), 1:00.
7th: Tristan Brady (OH) d. Skitch Light (PA), 1-0.
Semis: Shannon d. Lewis, 2-1, UTB; Cochran d. Hidlay, 3-1.
Quarters: Lewis d. Isaiah Johnson (NC), 12-5; Shannon d. Sammy Cokeley (KS), 3-2; Hidlay d. Bradley Laughlin (IN), 5-1; Cochran d. Dale Tiongson (MD), 3-1.
Consi semis: Hidlay md. Foca, 10-1; Laughlin d. Lewis, 5-3.
Consi of 4: Foca p. Light, :36; Laughlin md. Brady, 8-0.
Consi of 8 #2: Foca tf. Cokeley, 4:44; Light d. Johnson, 7-2; Brady d. Tiongson, 8-7; Laughlin d. Quentin Milliken (PA), 6-3.
Consi of 8 #1: Foca d. Michael Vernagallo (NC), 8-6, SV; Light md. Jared Lough (VA), 10-2; Brady p. Grant Cuomo (NY), :27; Milliken d. Josh Stillings (PA), 2-1.

170
Championship: Bryce Rogers (Lake Highland Prep) d. Jake Allar (MN), 7-3.
3rd: Ethan Smith (MD) d. Bryan McLaughlin (NJ), 6-4, SV.
5th: Myles Wilson (CO) fft over Anthony Mantanona (CA).
7th: Emil Soehnlen (OH) p. George Walton (NJ), 4:14.
Semis: Allar d. Smith, 7-5, SV; Rogers d. Mantanona, 10-3.
Quarters: Allar md. Ashton Eyler (OH), 14-2; Smith d. Zachary Ancewicz (NY), 1-0; Rogers d. Myles Wilson (CO), 4-3; Mantanona d. Walton, 11-8.
Consi semis: McLaughlin md. Mantanona, 12-4; Smith default over Wilson.
Consi of 4: McLaughlin d. Soehnlen, 5-1; Wilson d. Walton, 5-3.
Consi of 8 #2: McLaughlin d. Ancewicz, 4-2; Soehnlen d. Ashton Eyler (OH), 3-1, SV; Walton d. Ty Bagoly (PA), 6-3; Wilson d. Bunmi Smith (Camden County GA), 5-3.
Consi of 8 #1: Bagoly d. Joseph Eiden (NY), 8-3; McLaughlin d. Michael Battista (VA), 5-4; Soehnlen d. Joseph Accousti (CT), 8-1; Smith tf. Benjamin Root (PA), 4:56.

182
Championship: Louie Deprez (NY) d. Nino Bonaccorsi (PA), 6-0.
3rd: Drew Peck (PA) d. Jelani Embree (MI), 2-1.
5th: Khamari Whimper (TN) d. Matthew Waddell (GA), 5-2.
7th: Kendall Elfstrum (NY) d. Cliffton Wang (NY), 4-3.
Semis: Deprez d. Peck, 3-1; Bonaccorsi d. Embree, 5-3, SV.
Quarters: Deprez p. Kaden Russell (OH), 2:43; Peck d. Waddell, 6-2; Embree md. Lucas Davison (IN), 13-3; Bonaccorsi p. Khamari Whimper (TN), 4:17.
Consi semis: Peck p. Whimper, :22; Embree p. Waddell, 1:58.
Consi of 4: Whimper d. Elfstrum, 3-2; Waddell d. Wang, 4-1.
Consi of 8 #2: Elfstrum d. Davison, 4-0; Whimper d. Miles Lee (PA), 3-0; Wang p. Russell, 4:08; Waddell d. Jared Ball (OH), 4-2, SV.
Consi of 8 #1: Elfstrum md. Garrett Niel (CO), 14-5; Lee d. Cody Mulligan (PA), 5-2; Wang d. Michael Lopouchanski (Cardinal Gibbons), 3-1; Ball p. Nicholas Casperson (SD), 1:28.

195
Championship: John Borst (VA) d. Gavin Hoffman (PA), 4-3.
3rd: Andrew Davison (IN) d. Daniel Kerkvliet (MN), 6-2.
5th: Brandon Whitman (MI) p. Jacob Raschka (WI), 3:21.
7th: Jake Woodley (PA) md. Joseph Doyle (PA), 11-2.
Semis: Hoffman d. Whitman, 5-4; Borst d. Raschka, 14-9.
Quarters: Whitman d. Kerkvliet, 7-3; Hoffman d. Jake Woodley (PA), 3-2; Borst d. Davison, 7-2; Raschka d. Noah Bushman (WA), 8-7.
Consi semis: Davison d. Whitman, 5-1; Kerkvliet d. Raschka, 9-3.
Consi of 4: Davison md. Doyle, 15-7; Kerkvliet d. Woodley, 3-2.
Consi of 8 #2: Davison p. Miles Nuessle (AZ), 2:07; Doyle d. Bushman, 5-3; Kerkvliet d. Tony Wuest (DE), 6-1; Woodley d. Kyle Lightner (NJ), 9-2.
Consi of 8 #1: Nuessle d. Christopher Williams (Cardinal Gibbons), 9-4; Doyle d. Daniel Conley (MO), 8-3; Wuest d. John Kelbly (OH), 4-0; Lightner p. Jackson Rheault (CT), 4:25.

220
Championship: Brian Kennerly (PA) d. Cole Nye (PA), 5-4, UTB.
3rd: Ryan Vasbinder (MI) d. Peter Acciardi (NJ), 6-0.
5th: Eric Keosseian (NJ) d. Joe Soreco (NJ), 3-1.
7th: Diata Drayton (IL) d. Jeffrey Allen (VA), 7-3.
Semis: Nye d. Soreco, 3-2; Kennerly d. Vasbinder, 13-6.
Quarters: Nye d. Max Darrah (MO), 3-1; Soreco d. Drayton, 6-3; Vasbinder d. Colin Lawler (TX), 6-5; Kennerly d. Allen, 4-3.
Consi semis: Acciardi d. Soreco, 5-2; Vasbinder d. Keosseian, 1-0.
Consi of 4: Acciardi d. Allen, 4-3; Keosseian d. Drayton, 4-3.
Consi of 8 #2: Acciardi d. Lawler, 2-0; Allen d. Jaret Lester (OH), 7-1; Keosseian d. Darrah, 7-6; Drayton d. Ron Damico (PA), 5-2.
Consi of 8 #1: Acciardi d. Johnny Shafer (OH), 2-1, UTB; Lester fft over Nico Manzonelli (TX); Keosseian d. Tyler Cook (PA), 9-2; Damico d. William Korber (PA), 3-2.

285
Championship: Brendan Furman (PA) d. Sammy De Seriere (CO), 3-1.
3rd: Zach Muller (IL) p. Mansur Abdul-Malik (MD), 2:52.
5th: Keaton Kluever (WI) d. Michael Kramer (TN), 8-2.
7th: Blake Zalapi (IL) p. Paul Robinson (GA), 1:53.
Semis: De Seriere p. Kramer, :58; Furman d. Abdul-Malik, 10-3.
Quarters: Kramer d. Evan Ellis (IN), 3-1; De Seriere d. Will Hare (PA), 3-2; Furman d. Muller, 5-3; Abdul-Malik d. Evan Surgeon (NC), 3-1.
Consi semis: Abdul-Malik d. Kluever, 9-2; Muller p. Kramer, :58.
Consi of 4: Kluever d. Robinson, 6-2; Muller d. Zalapi, 5-3.
Consi of 8 #2: Robinson d. Will Hare (PA), 2-1, UTB; Kluever fft over Ellis; Zalapi d. Surgeon, 7-0; Muller d. Donnie Tice (Florida), 8-3.
Consi of 8 #1: Robinson d. Oscar Daniels (PA), 4-1; Kluever d. Calvin Hayford (VT), 4-3; Zalapi d. Ryan Stewart (PA), 5-2; Tice d. Kobe Hicks (GA), 8-3.

Advertisements

I covered wrestling for 15 years up north and "retired" in 2011. But as I thought I had in 1992, I couldn't stay away. Started Northeast Florida Matmen in 2013, Northwest Florida Matmen in 2015. New initiative this year is to create a space on my sites where ALL Florida results can be stored, searched, reviewed and used by my readers, with NO COST TO THEM.

Posted in Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: