#Disney: Day 3 — Community 1

Championship — Gold Bracket — 1st-15th
Quarterfinals
Eagle Empire WC 42, Balboa 26
Rhino WC Grey 52, Oregon Clay Gold 15
North Florida Wrestling Academy 52, Naperville Phoenix 10
Brownsburg Purple 55, Science Hill 15

Eagle Empire WC 42, Balboa 26
106: Jorge Vasquez (EE) p. Jeremy Clark, 1:18. 113: Alexander Godinez (EE) p. Joseph Gordon, :49. 120: Cayden Rooks (Bal) md. Julian Hernandez, 13-4. 126: Graham Rooks (Bal) p. Andy Dematas, 3:01. 132: Dawson Combest (Bal) p. Sebastian Montero, 2:46. 138: Alex Urquiza (EE) md. Corban Pollitt, 18-8. 145: Jake Schoenegge (Bal) d. Joey Lopez, 10-3. 152: Nicolas South (Bal) d. Noel Fuentes, 10-4. 160: Angel Del Cueto (EE) tf. Andy Davidson, 23-8. 170: Carson Brewer (Bal) md. Mike Fernandez, 11-2. 182: Jorge Benitez (EE) p. Jacob Bolte, 2:29. 195: Eric Jones (EE) d. Nathan Goode, 8-5. 220: Michael Mireles (EE) p. Austin Sheckles, 1:15. 285: Jaafari Stephens (EE) p. Brady Shepherd, :50.

North Florida Wrestling Academy 52, Naperville Phoenix 10
106: Briar Jackson (NFWA) d. Kyle Guttosch, 10-3. 113: Albie Snedaker (NFWA) d. Colin Baumgartner, 9-4. 120: Deandre Demus (NFWA) p. Ryan Silva, 2:30. 126: Michael McGee (Nap) md. Jacob Sandoval, 14-3. 132: Jaquan English (NFWA) p. Qayin Dabney, 1:49. 138: Nick Keating (Nap) d. Vince Hauser, 6-2. 145: Derek McDaniel (Nap) d. Trace Insalaco, 7-3. 152: Paul Detwiler (NFWA) d. Jake Keating, 10-7. 160: Anthony Breeden (NFWA) p. Luke Russell, 3:44. 170: Brandon Dickman (NFWA) md. Cameron Palmer, 9-1. 182: Nate Ferkovich (NFWA) d. Jackson Punzel, 7-2. 195: Jason Davis (NFWA) fft. 220: Ryan Smenda (NFWA) fft. 285: Jose Concepcion (NFWA) fft.

First Round
Eagle Empire WC rec bye
Team Balboa 42, LHWC Flint Tropics 21
Rhino WC Grey 56, Austintown Fitch Falcons 9
Oregon Clay Gold 34, PA Rampage 23
North Florida Wrestling Academy 71, Charger WC 0
Naperville Phoenix 55, Carroll Chargers 12
Science Hill 36, Westside WC 29
Brownsburg Purple 46, Dakota Wrestling Nation 24

North Florida Wrestling Academy 71, Charger WC 0
106: Jackson (NFWA) p. Lane Keck, 1:50. 113: Snedaker (NFWA) p. Manuel Ramirez, 1:58. 120: Demus (NFWA) p. Jarrett Affronti, 1:04. 126: Sandoval (NFWA) tf. Jacob Spray, 19-4. 132: Jeffrey Phillips (CWC) d. English, 8-6. 138: Hauser (NFWA) p. Connor Deplanta, 3:02. 145: Insalaco (NFWA) p. Charles Waller, 1:40. 152: Detwiler (NFWA) p. Triston Davidson, 2:25. 160: Breeden (NFWA) p. Trenton Davidson, 1:31. 170: Dickman (NFWA) tf. Harry Combs, 15-0. 182: Ferkovich (NFWA) md. Joseph Hatfield, 8-0. 195: Davis (NFWA) p. Colton Tanner, 1:26. 220: Smenda (NFWA) p. Johan Alburquerque, :58. 285: Concepcion (NFWA) d. DJ Tice, 2-2, UTB (rideout).

Science Hill 36, Westside WC 29
106: Daniel Uhorchuk (SH) p. Lewis Pasarell, 2:46. 113: Tyler Seeley (SH) md. Benjamin McCallister, 12-4. 120: Albert Werden (WWC) fft. 126: Nathan Wysong (SH) d. Matthew Phillips, 10-8. 132: Joseph Frye (SH) d. JJ Contreras, 11-8. 138: Luke Story (SH) p. Hayden McCandless, 2:43. 145: Michael Esler (WWC) p. Arthur James, 4:30. 152: Joshua Teaster (SH) p. Jordan Chisolm, :30. 160: Dimitri Alicea (WWC) md. Joseph Morrell, 12-1. 170: Jessiah Garcia-Contreras (WWC) d. James Kalogeros, 11-5. 182: Jason DeGroat (WWC) md. Weston Brown, 20-7. 195: Denzel Medina (SH) d. Montana Lewis, 9-6. 220: Javier Salvador (SH) p. Isaiah Springfield, :59. 285: Matthew John (WWC) p. Jesse Cross, 3:59.

Consi First Round (losers tie for 13th)
LHWC Flint Tropics rec bye
PA Rampage 41, Austintown Fitch Falcons 30
Charger WC 45, Carroll Chargers 21
Dakota Wrestling Nation 31, Westside WC 24

Charger WC 45, Carroll Chargers 21
106: Brayden Shearer (CC) fft. 113: Carson Stonestreet (CC) fft. 120: Joe Just (CC) p. Affronti, 1:19. 126: Owen Krider (CC) d. Spray, 6-4. 132: Phillips (CWC) d. Reis Schrock, 9-2. 138: Joe Mishak (CC) p. Deplanta, :33. 145: Ethan Hicks (CC) d. Waller, 5-2. 152: Ian Leazier (CC) d. Tri. Davidson, 6-5. 160: Tre. Davidson (CWC) d. Grant Byman, 6-3. 170: Combs (CWC) p. Rhett Schlotterback, 3:10. 182: Hatfield (CWC) d. Kyler Bills, 9-5. 195: Nolan Smith (CC) p. Tanner, 2:32. 220: Alburquerque (CWC) p. Reeve Munice, 4:29. 285: Alex Faulkner (CC) p. Tice, 5:02.

Dakota Wrestling Nation 31, Westside WC 24
106: Garrett Schlueter (DWN) md. Caleb Desroches, 9-1. 113: McCallister (WWC) d. Quinton Heilemeier, 8-5. 120: Werden (WWC) d. Evan Riggle, 9-7. 126: Phillips (WWC) d. Alexander Porter, 9-4. 132: JJ Contreras (WWC) d. Caleb Alber, 7-5, SV-1. 138: Colin Barker (DWN) d. McCandless, 5-1. 145: Andrew Wenzel (DWN) d. Esler, 4-2. 152: Chisolm (WWC) p. Aidan Nardin, :28. 160: Major Dedmond (DWN) d. Alicea, 5-4. 170: Garrett Passmore (DWN) d. Garcia-Contreras, 7-3. 182: DeGroat (WWC) p. Clint Oakes, :42. 195: Andrew Wenger (DWN) d. Lewis, 7-1. 220: Maverick McPeek (DWN) p. Springfield, 2:45. 285: Anthony Cassioppi (DWN) p. John, :18.

Consolation — Silver Bracket — 16th-30th
Quarterfinals
Beech HS 36, MXW Gold Academy 32
Brandon 46, Boardman Spartans 26
Perry Meridian Blue 60, Liberty Patriots 15
Cowboy WC 37, Medina 27

Brandon 46, Boardman Spartans 26
106: Sean O’Horo (Boa) d. Alejandro Davis, 6-1. 113: Trey Lane (Bran) p. Anthony Baglama, 1:28. 120: Alejandro Rosario (Bran) md. Derek Slipkovich, 13-2. 126: George Lefevre (Bran) d. James Carmany, 4-2, SV-1. 132: Andreus Bond (Bran) p. Cade Pollak, 1:24. 138: Easton Tobia (Bran) p. Nathan Thompson, 2:31. 145: Noah Ridley (Bran) md. John Fleet, 17-5. 152: Elier Cruz (Bran) tf. Brandon Zagotti, 16-0. 160: Kelley Williams (Boa) p. Austin Deffenbaugh, :39. 170: Michael Caniglia (Boa) p. Lexx Carr, 1:37. 182: Alexander King (Boa) p. Ryan Voor, 1:51. 195: Jonathan Gomez (Bran) fft. 220: Jamey Vasquez (Bran) p. Nicholas Caraballo, 1:32. 285: Jack Delgarbino (Boa) p. Tate Morris, 1:35.

Cowboy WC 37, Medina 27
106: Michael Goldstein (Cow) p. Jacob White, 1:19. 113: Brayden Potter (Med) d. Michael Butler, 8-4. 120: Paul Steger (Cow) d. Jared Dressler, 11-8. 126: Marcus Rivera (Cow) p. Travis Petkovich, 2:49. 132: Colton Crossman (Cow) md. Blake Chrisman, 13-5. 138: Nick Peglow (Cow) d. Ian Senz, 8-5. 145: Ethan Silvis (Med) p. Kevin Marroquin, 1:07. 152: Jonathan List (Med) d. Ethan Davis, 6-3. 160: Brady Chrisman (Med) p. Daniel Fishkin, 2:24. 170: Caleb Cass (Med) d. Mitchell Clark, 8-4. 182: Jonathan Roseme (Cow) d. Zachary Sanger, 4-3. 195: Isaiah Helton (Med) fft. 220: Troy Jaffy (Cow) p. Robert Johnson, 1:06. 285: Dario Noel (Cow) p. Leontay Coleman, 3:35.

First Round
MXW Gold Academy rec bye
Beech HS 55, Berea-Midpark Titans 15
Boardman Spartans 63, Goon Squad 10
Brandon 47, Rhino WC Blue 21
Perry Meridian Blue 55, Oakleaf Spartans 10
Liberty Patriots 37, Bloomington South Purple 30
Medina 46, Wellington 21
Cowboy WC 41, Warren Central Gold 30

Boardman Spartans 63, Goon Squad 10
106: O’Horo (Boa) p. Chase Gillis, 3:14. 113: Baglama (Boa) p. Ikeon Myles, 5:41. 120: Slipkovich (Boa) p. Mark Munroe, 1:33. 126: Carmany (Boa) p. Gavin Chism, 1:16. 132: Matthias Young (GS) md. Pollak, 15-7. 138: Thompson (Boa) p. Winder, 4:32. 145: Fleet (Boa) p. Anderson Stennett, 5:45. 152: Zagotti (Boa) p. Elliott Crum, 4:54. 160: Williams (Boa) d. Jeremy Burke, 11-7. 170: Caniglia (Boa) d. Jared Newhall, 10-4. 182: King (Boa) p. Gus Altenburg, 1:58. 195: Caraballo (Boa) d. Tanner Washburn, 10-4. 220: Josh Martin (GS) fft. 285: Delgarbino (Boa) p. Jonquille Rivers, :50.

Brandon 47, Rhino WC Blue 21
106: Davis (Bran) d. Cole Bayless, 6-4. 113: Lane (Bran) md. Kaeden Berger, 15-3. 120: Aarron Gelvin (RWCB) p. Rosario, :59. 126: Lefevre (Bran) p. Alex Ischo, :47. 132: Bond (Bran) d. Rocco Bartolo, 10-3. 138: Tobia (Bran) d. Ryan Harnett, 4-0. 145: Ridley (Bran) p. Sean O’Hara, 1:02. 152: Cruz (Bran) p. Jordan Decarmen, 1:45. 160: Deffenbaugh (Bran) md. Cole Toy, 14-4. 170: Bryce McCloskey (RWCB) d. Carr, 8-3. 182: Voor (Bran) fft. 195: Gomez (Bran) p. Evan Miller, 3:36. 220: Tyler Zebrovious (RWCB) p. Nicholas Gaydos, 1:12. 285: Max Willis (RWCB) p. Morris, 1:51.

Perry Meridian Blue 55, Oakleaf Spartans 10
106: Alex Cottey (PMB) p. Avery Miller, :30. 113: James Sturgis (PMB) p. Lane Tingle, :28. 120: Ryan Rosano (Oak) d. Ceu Kung, 12-8. 126: Luis Zepeda (PMB) p. Brandean Bacolor, 2:20. 132: Blaze Lowery (PMB) p. Killian Prentice, :59. 138: Aiden Warren (PMB) md. Ethan Gustilo, 13-3. 145: Double fft. 152: Noah Warren (PMB) p. Trenton Carroll, 1:21. 160: Brooks Davis (PMB) p. Isaiah Graham, 4:00. 170: Nartorian Lee (Oak) md. Daniel Below, 13-5. 182: Cody Eastwood (Oak) d. Donnie Bose, 7-2. 195: Austin Lane (PMB) fft. 220: Devin Wehr (PMB) d. Tyler Dehart, 6-3. 285: Andrew Rastrelli (PMB) p. Od’Juan Whitfield, 1:50.

Medina 46, Wellington 21
106: Christopher Difiore (Well) p. White, 1:17. 113: Potter (Med) p. Anthony Widrig, 1:32. 120: Dressler (Med) md. Robert Saldarriaga, 15-7. 126: Justin Henry (Well) p. Petkovich, 1:30. 132: Jared Abramson (Well) p. Bl. Chrisman, 5:07. 138: Senz (Med) d. Cameryn Townsend, 5-1. 145: Silvis (Med) d. Hunter Llano, 8-4. 152: List (Med) p. Will Siver, 2:35. 160: Br. Chrisman (Med) tf. Haniel Suris, 19-4. 170: Cass (Med) d. Eric Saber, 6-3. 182: Sanger (Med) md. Jake Pilat, 17-7. 195: Helton (Med) p. Alex Zepeda, :55. 220: Johnson (Med) p. Mason Powell, 3:48. 285: Kyven Higgins (Well) d. Coleman, 5-1.

Cowboy WC 41, Warren Central Gold 30
106: Goldstein (Cow) d. David Pierson, 7-3. 113: Butler (Cow) p. Jeivan Ross, 1:23. 120: Steger (Cow) md. Jajuan Anderson, 13-0. 126: Rivera (Cow) p. Jesse Anders, 2:48. 132: Jaylen Rowlett (WCG) p. Crossman, 3:59. 138: Peglow (Cow) d. Jarred Rowlett, 5-1. 145: Antwaun Graves (WCG) p. Marroquin, 1:09. 152: Davis (Cow) p. Damon McClain, :58. 160: Carlos Acevedo (WCG) p. Fishkin, 1:11. 170: Clark (Cow) md. Keon Sullivan, 12-2. 182: Roseme (Cow) d. Aaron Taylor, 5-1. 195: Jaffy (Cow) p. James Dycus, :38. 220: Kyle Cornwell (WCG) fft. 285: Nathan Pullins (WCG) p. Noel, 5:55.

Consi First Round (losers tie for 27th)
Berea-Midpark Titans rec bye
Rhino WC Blue 61, Goon Squad 12
Bloomington South Purple 42, Oakleaf Spartans 20
Wellington 33, Warren Central Gold 26

Rhino WC Blue 61, Goon Squad 12
106: Bayless (RWCB) d. Gillis, 9-2. 113: Berger (RWCB) p. Myles, 1:30. 120: Gelvin (RWCB) p. Munroe, 1:02. 126: Ischo (RWCB) p. Chism, 1:04. 132: Bartolo (RWCB) tf. Young, 16-0. 138: Harnett (RWCB) p. Winder, 5:39. 145: O’Hara (RWCB) md. Stennett, 8-0. 152: Decarmen (RWCB) p. Crum, :45. 160: Toy (RWCB) md. Burke, 9-1. 170: McCloskey (RWCB) p. Newhall, :46. 182: Altenburg (GS) fft. 185: Washburn (GS) p. Miller, 2:00. 220: Zebrovious (RWCB) d. Martin, 3-0. 285: Wills (RWCB) p. Rivers, :52.

Bloomington South Purple 42, Oakleaf Spartans 20
106: William Hays (BSP) d. Abdiert Escobar, 14-7. 113: Ciera Broukal (BSP) p. Trey Martinez, 3:52. 120: Rosano (Oak) md. Tristan Ruhlman, 10-2. 126: Tyler Dixon (BSP) p. Bacolor, 1:26. 132: Xavier Guess (BSP) p. Prentice, 1:54. 138: Gustilo (Oak) d. Ben Iman, 14-8. 145: Derek Blubaugh (BSP) p. Carroll, :52. 152: Elliston Ross (BSP) d. Donovan Gray, 6-3. 160: Graham (Oak) md. Brendan McPike, 14-6. 170: Lee (Oak) d. Josiah Freeman, 7-2. 182: Eastwood (Oak) p. Sean Bridges, 3:24. 195: Double fft. 220: Jonah Rolfes (BSP) fft. 285: Harley Hillenburg (BSP) p. Whitfield, 1:19.

Wellington 33, Warren Central Gold 26
106: Difiore (Well) tf. Pierson, 17-2. 113: Ross (WCG) p. Widrig, 4:46. 120: Saldarriaga (Well) d. Anderson, 7-3. 126: Henry (Well) d. Anders, 7-4. 132: Abramson (Well) md. Jay. Rowlett, 18-6. 138: Townsend (Well) d. Jar. Rowlett, 6-2. 145: Graves (WCG) tf. Llano, 15-0. 152: Siver (Well) p. McClain, :50. 160: Acevedo (WCG) d. Suris, 5-1. 170: Pilat (Well) d. Sullivan, 9-2. 182: Taylor (WCG) d. Saber, 3-1. 195: Zepeda (Well) fft. 220: Mitchell (WCG) p. Powell, 1:10. 285: Cornwell (WCG) d. Higgins, 7-5.

Consolation — Bronze Bracket — 31st-41st
Adams City Eagles rec bye
Venice WC 39, Wicked Fish WC 33
Potentially Dangerous WC rec bye
Manatee Mafia rec bye
Buchholz rec bye
Bulldog Wrestling 39, Brownsburg White 34
North River Renegades 42, Florida Kids 34
Cypress Bay rec bye

Venice WC 39, Wicked Fish WC 33
106: Lauren Stone (VWC) fft. 113: Nathaniel Parker (VWC) d. Pablo Diaz, 12-9. 120: Destin Jones (Fish) tf. Tyler Conway, 15-0. 126: Simon Ullrich (VWC) p. Justin Zhu, :29. 132: Hunter Moline (VWC) p. Justin Pujol, 2:00. 138: Nicholas Espinal (Fish) p. Gage Tippman, 1:54. 145: Cardeionte Wilson (Fish) md. Dan Stone, 19-9. 152: Matthew Porry (Fish) fft. 160: Alberto Turner (Fish) fft. 170: Christopher Bradford (Fish) fft. 182: Cameron Trangenstein (VWC) p. Carlos Camacho, 1:14. 195: Double fft. 220: John Marble (VWC) p. Zakary Etienne, 3:50. 285: Rashadique Buford (VWC) p. Jordi Jurado, 1:35.

Pool H: Eagle Empire 7-0, Westside WC 6-1, Carroll Chargers 5-2, Boardman Spartans 4-3, Liberty Patriots 3-4, Cowboy WC 2-5, Adams City Eagles 1-6, North River Renegades 0-7.

Today’s Results
Round 6
Eagle Empire WC 63, Cowboy WC 3
106: Jorge Vasquez (EE) md. Michael Goldstein, 14-5. 113: Alexander Godinez (EE) p. Michael Butler, 2:50. 120: Julian Hernandez (EE) d. Paul Steger, 8-3. 126: Marcus Rivera (Cow) d. Andy Dematas, 7-3. 132: Sebastian Montero (EE) d. Colton Crossman, 5-0. 138: Alex Urquiza (EE) md. Nick Peglow, 13-4. 145: Sergio Valdes (EE) p. Kevin Marroquin, 1:12. 152: Noel Fuentes (EE) p. Ethan Davis, 1:13. 160: Angel Del Cueto (EE) p. Daniel Fishkin, :31. 170: Jorge Benitez (EE) p. Mitchell Clark, :53. 182: Mike Fernandez (EE) d. Jon Roseme, 6-5. 195: Eric Jones (EE) md. Troy Jaffy, 15-7. 220: Michael Mireles (EE) fft. 285: Jaafari Stephens (EE) p. Dario Noel, 1:09.

Westside WC 66, North River Renegades 9
106: Caleb Desroches (WWC) p. Parker Oler, 1:32. 113: Benjamin McCallister (WWC) d. Anthony Grimaldi, 16-11. 120: Albert Werden (WWC) p. Jesse Mercer, 3:11. 126: Matt Phillips (WWC) p. Kevin Schneider, 1:50. 132: JJ Contreras (WWC) p. Brandon Meier, 1:15. 138: Hayden McCandless (WWC) p. Tyler Nymons, :37. 145: Michael Esler (WWC) p. Brendan Valley, 1:43. 152: Jordan Chisolm (WWC) fft. 160: Dimitri Alicea (WWC) p. Dominick Bass, 3:09. 170: Jessiah Garcia-Contreras (WWC) p. Ariel Rowe, 2:41. 182: Jose Valdez (NRR) fft. 195: Bobby Williams (WWC) d. Alonzo Houston, 5-0. 220: Andrew Duncan (NRR) d. Daniel John, 5-0. 285: Matthew John (WWC) fft.

Boardman Spartans 48, Liberty Patriots 29
Carroll Chargers 54, Adams City Eagles 22

Round 7
Eagle Empire WC 44, Westside WC 23
106: Lewis Pasarell (WWC) p. Vasquez, :48. 113: Godinez (EE) p. McCallister, 2:31. 120: Hernandez (EE) d. Werden, 10-3. 126: Phillips (WWC) p. Joshua Fonseca, :51. 132: JJ Contreras (WWC) p. Montero, :51. 138: Urquiza (EE) tf. McCandless, 18-3. 145: Joey Lopez (EE) tf. Esler, 21-6. 152: Fuentes (EE) p. Chisolm, 1:21. 160: Del Cueto (EE) d. Alicea, 10-4. 170: Garcia-Contreras (WWC) d. Fernandez, 6-4. 182: Jason DeGroat (WWC) d. Benitez, 13-7. 195: Jones (EE) md. Williams, 10-1. 220: Mireles (EE) fft. 285: Stephens (EE) fft.

Cowboy WC 52, North River Renegades 21
106: Goldstein (Cow) p. Oler, 3:46. 113: Butler (Cow) p. Grimaldi, :39. 120: Steger (Cow) p. Mercer, 4:26. 126: Rivera (Cow) d. Schneider, 4-2. 132: Meier (NRR) p. Crossman, 2:30. 138: Peglow (Cow) p. Valley, 2:54. 145: Marroquin (Cow) p. Nymons, 1:47. 152: Davis (Cow) fft. 160: Bass (NRR) p. Fishkin, :29. 170: Clark (Cow) d. Rowe, 10-4. 182: Valdez (NRR) d. Roseme, 4-1. 195: Jaffy (Cow) md. Houston, 10-2. 220: Duncan (NRR) fft. 285: Noel (Cow) fft.

Liberty Patriots 42, Adams City Eagles 34
Carroll Chargers 51, Boardman Spartans 27

Pool I: Brownsburg Purple 7-0, LHWC Flint Tropics 6-1, Austintown Fitch Falcons 5-2, Brandon 4-3, Medina 3-4, Wicked Fish WC 1-6, Oakleaf Spartans 1-6, Cypress Bay 1-6.

Today’s Results
Round 6
Wicked Fish WC 41, Oakleaf Spartans 30
106: Avery Miller (Oak) fft. 113: Pablo Diaz (Fish) p. Lane Tingle, :59. 120: Ryan Rosano (Oak) d. Destin Jones, 9-2. 126: Justin Zhu (Fish) p. Brandean Bacolor, 1:27. 132: Justin Pujol (Fish) p. Killian Prentice, 3:14. 138: Ethan Gustilo (Oak) p. Nicholas Espinal, :14. 145: Cardieonte Wilson (Fish) tf. Trenton Carroll, 18-3. 152: Matthew Porry (Fish) fft. 160: Alberto Turner (Fish) p. Isaiah Graham, 2:47. 170: Nartorian Lee (Oak) p. Christopher Bradford, 1:29. 182: Cody Eastwood (Oak) p. Carlos Camacho, :48. 195: Double fft. 220: Tyler Dehart (Oak) d. Zakary Etienne, 6-2. 285: Jordi Jurado (Fish) p. Od’Juan Whitfield, 1:46.

Brandon 58, Cypress Bay 18
106: Connor Crinigan (Bran) md. Skyler Caban, 12-1. 113: Trey Lane (Bran) tf. Santiago Portilla, 19-4. 120: Alejandro Rosario (Bran) p. Winston Perez, 2:46. 126: George Lefevre (Bran) tf. Jeremie Veitch, 19-3. 132: Andreus Bond (Bran) tf. Edward Punzalan, 23-7. 138: Easton Tobia (Bran) p. Antonio Tagliatti, 1:38. 145: Noah Ridley (Bran) p. Zachary Brill, 2:15. 152: Elier Cruz (Bran) d. Jordan Taylor, 8-5. 160: Austin Deffenbaugh (Bran) p. Thomas Spurlock, 1:11. 170: Jonathan Tariche (CB) p. Lexx Carr, 5:09. 182: Alex Popke (Bran) p. Gabriel Torres, 1:19. 195: Jonathan Gomez (Bran) fft. 220: Matthew Toribio (CB) p. Jamey Vasquez, 3:23. 285: Robert Graham (CB) p. Tate Morris, 5:06.

Brownsburg Purple 33, LHWC Flint Tropics 28
Austintown Fitch Falcons 45, Medina 21

Round 7
Brandon 53, Oakleaf Spartans 18
106: Alejandro Davis (Bran) p. Miller, 1:15. 113: Lane (Bran) p. Tingle, :51. 120: Rosario (Bran) p. Rosano, 3:01. 126: Lefevre (Bran) p. Bacolor, :39. 132: Bond (Bran) p. Prentice, 1:14. 138: Gustilo (Oak) p. Tobia, 3:33. 145: Ridley (Bran) p. Carroll, 1:00. 152: Cruz (Bran) fft. 160: Deffenbaugh (Bran) p. Graham, 4:22. 170: Lee (Oak) d. Carr, 9-2. 182: Eastwood (Oak) p. Ryan Voor, 1:27. 195: Double fft. 220: Dehart (Oak) d. Gomez, 7-1. 285: Morris (Bran) p. Whitfield, 2:27.

Cypress Bay 45, Wicked Fish WC 24
106: Caban (CB) fft. 113: Portilla (CB) d. Diaz, 6-5. 120: Jones (Fish) p. Perez, 3:08. 126: Zhu (Fish) p. Veitch, 1:16. 132: Pujol (Fish) p. Punzalan, 1:00. 138: Tagliatti (CB) d. Espinal, 10-7. 145: Wilson (Fish) p. Brill, 2:00. 152: Taylor (CB) d. Porry, 2-1. 160: Spurlock (CB) p. Turner, 3:58. 170: Tariche (CB) p. Bradford, :33. 182: Torres (CB) p. Camacho, 1:38. 195: Double fft. 220: Toribio (CB) p. Etienne, 2:47. 285: Graham (CB) p. Jurado, :43.

Brownsburg Purple 38, Austintown Fitch Falcons 33
LHWC Flint Tropics 51, Medina 21

Pool J: North Florida Wrestling Academy 7-0, Balboa 6-1, Oregon Clay Gold 5-2, Perry Meridian Blue 4-3, Beech HS 3-4, Rhino WC Blue 2-5, Buchholz 1-6, Venice WC 0-7.

Today’s Results
Round 6
North Florida Wrestling Academy 27, Balboa 23
106: Briar Jackson (NFWA) md. Jeremy Clark, 14-3. 113: Albie Snedaker (NFWA) d. Joseph Gordon, 6-1. 120: Cayden Rooks (Bal) d. Deandre Demus, 4-1. 126: Graham Rooks (Bal) md. Jacob Sandoval, 14-4. 132: Dawson Combest (Bal) d. Jaquan English, 1-0. 138: Corban Pollitt (Bal) d. Vince Hauser, 7-0. 145: Jake Schoenegge (Bal) d. Trace Insalaco, 6-2. 152: Paul Detwiler (NFWA) d. Nicolas South, 7-2. 160: Andy Davidson (Bal) d. Anthony Breeden, 12-8. 170: Carson Brewer (Bal) md. Brandon Dickman, 9-1. 182: Nate Ferkovich (NFWA) md. Jacob Bolte, 12-3. 195: Jason Davis (NFWA) md. Nathan Goode, 11-1. 220: Ryan Smenda (NFWA) p. Austin Sheckles, :49. 285: Jose Concepcion (NFWA) d. Brady Shepherd, 4-2.

Rhino WC Blue 54, Buchholz 18
106: Cole Bayless (RWCB) p. Aiden Moore, 1:01. 113: Kaeden Berger (RWCB) p. Hunter Griffin, 3:37. 120: Aarron Gelvin (RWCB) p. Anthony Vitale, 1:22. 126: Alex Ischo (RWCB) d. DeAngelo Fletcher, 8-2. 132: Rocco Bartolo (RWCB) d. William Green-Church, 7-1. 138: Gant Moore (Buch) p. Ryan Harnett, 2:30. 145: Jose Aguilar (Buch) p. Sean O’Hara, 3:22. 152: Jordan DeCarmen (RWCB) p. Mike Rollins, 4:54. 160: Cole Toy (RWCB) d. Jordan Mobley, 1-0. 170: Bryce McCloskey (RWCB) d. Armando Acosta, 3-1. 182: Seth Verdote (Buch) fft. 195: Evan Miller (RWCB) p. Nevan Burney, 4:40. 220: Tyler Zebrovious (RWCB) p. Dalatrien Davis, 1:26. 285: Max Wills (RWCB) p. Aaron Menden, 3:10.

Oregon Clay Gold 72, Venice WC 12
106: Jacob Moon (OCG) p. Nathaniel Parker, 1:31. 113: Jacob Sherman (OCG) p. Shane Conway, :16. 120: Kyle Maville (OCG) p. Tyler Conway, 3:43. 126: Simon Ullrich (Ven) p. Brandon Hardy, 2:55. 132: Hunter Moline (Ven) p. Alexander Szigeti, :48. 138: Nickalas Henneman (OCG) p. Dan Stone, 1:02. 145: Garret Anderson (OCG) p. Gage Tippman, :34. 152: Contos Kevin (OCG) fft. 160: Troy Murphy (OCG) fft. 170: Kyle Miller (OCG) fft. 182: Jacob Meek (OCG) p. Cameron Trangenstein, 1:14. 195: Dylan Hinton (OCG) p. John Marble, 1:35. 220: Brandon Phillips (OCG) fft. 285: Nick Daly (OCG) p. Rashadique Buford, 1:36.

Perry Meridian Blue 37, Beech HS 31

Round 7
North Florida Wrestling Academy 62, Perry Meridian Blue 12
106: Jackson (NFWA) p. Alex Cottey, 3:44. 113: Snedaker (NFWA) p. Ceu Kung, :24. 120: Demus (NFWA) p. James Sturgis, 1:21. 126: Sandoval (NFWA) p. Luis Zepeda, 1:26. 132: English (NFWA) d. Blaze Lowery, 8-7. 138: Aiden Warren (PMB) p. Hauser, 5:37. 145: Insalaco (NFWA) fft. 152: Detwiler (NFWA) p. Noah Warren, 1:59. 160: Brooks Davis (PMB) p. Breeden, :41. 170: Dickman (NFWA) d. Daniel Below, 6-2. 182: Ferkovich (NFWA) tf. Donnie Bose, 18-2. 195: J. Davis (NFWA) p. Austin Lane, 1:48. 220: Smenda (NFWA) d. Devin Wehr, 5-0. 285: Concepcion (NFWA) p. Andrew Rastrelli, :50.

Buchholz 38, Venice WC 35
106: Lauren Stone (VWC) p. A. Moore, 1:33. 113: Parker (VWC) md. Griffin, 9-0. 120: Vitale (Buch) p. T. Conway, 2:53. 126: Ullrich (VWC) p. Fletcher, 4:39. 132: Moline (VWC) md. Green-Church, 13-2. 138: D. Stone (VWC) d. G. Moore, 5-2. 145: Aguilar (Buch) tf. Tippman, 16-1. 152: Rollins (Buch) fft. 160: Mobley (Buch) fft. 170: Acosta (Buch) fft. 182: Trangenstein (VWC) p. Verdote, 4:14. 195: Marble (VWC) p. Burney, 1:46. 220: Davis (Buch) fft. 285: Menden (Buch) d. Buford, 3-0.

Oregon Clay Gold 56, Rhino WC Blue 13
Balboa 55, Beech HS 17

Pool K: PA Rampage 7-0, Science Hill 6-1, Charger WC 5-2, Warren Central Gold 4-3, Berea-Midpark Titans 3-4, Goon Squad 2-5, Manatee Mafia 1-6, Brownsburg White 0-7.

Today’s Results
Round 6
PA Rampage 74, Manatee Mafia 0
106: Tye Weathersby (PR) tf. Noah Wadle, 17-1. 113: Trenton Snader (PR) p. Jacob Manning, :32. 120: Christopher Wright (PR) p. Nathan Costello, :40. 126: Jake Cherry (PR) p. Christian Ferreiro, :25. 132: Gregg Wert (PR) p. Maxwell Manning, :28. 138: Joey Stoak (PR) p. Evan Stump, :14. 145: Hunter Bentz (PR) p. Blaize Colmorgen, :48. 152: Trevor Elfvin (PR) fft. 160: Rodney Underkoffler (PR) d. Colton Hubbard, 5-1. 170: Jackson Talbott (PR) d. Jake Ross, 4-2. 182: Jack Wimmer (PR) p. Parker Lansberg, 5:38. 195: Mitchell Talbott (PR) p. Gary Lidge, 1:22. 220: Seth Worley (PR) p. Donnie Shoup, 4:24. 285: Carter Urich (PR) d. Nekari Cheaves, 3-1, SV-1.

Charger WC 48, Brownsburg White 18
106: Lane Keck (CWC) ID over John Hunziker. 113: Manuel Ramirez (CWC) d. Robbie Johnson, 14-7. 120: Gage Kelly (BW) p. Jarrett Affronti, :50. 126: Jacob Spray (CWC) fft. 132: Jeffrey Phillips (CWC) fft. 138: Austin Phan (BW) p. Connor Deplanta, 2:44. 145: Charles Waller (CWC) d. Jared Holmes, 6-4. 152: Thieery Jean-Baptiste (BW) d. Triston Davidson, 4-3, UTB. 160: Trenton Davidson (CWC) p. Wade Overfelt, 2:30. 170: Harry Combs (CWC) d. Colin Stanley, 9-4. 182: Joseph Hatfield (CWC) fft. 195: Cody Edmonds (BW) d. Colton Tanner, 3-0. 220: Johan Alburquerque (CWC) fft. 285: DJ Tice (CWC) d. Jonathan Brill, 7-3.

Warren Central Gold 64, Goon Squad 9
106: David Pierson (WCG) p. Chase Gillis, 2:28. 113: Jeivan Ross (WCG) p. Ikeon Myles, 1:05. 120: Jajuan Anderson (WCG) p. Mark Munroe, 5:39. 126: Jesse Anders (WCG) p. Gavin Chism, 2:53. 132: Jaylen Rowlett (WCG) p. Matthias Young, :56. 138: Jarred Rowlett (WCG) md. Braxton Winder, 10-2. 145: Antwaun Graves (WCG) p. Anderson Stennett, 1:31. 152: Elliott Crum (GS) d. Damon McClain, 9-8. 160: Carlos Acevedo (WCG) p. Jeremy Burke, 4:29. 170: Keon Sullivan (WCG) d. Andrew Collins, 9-2. 182: Aaron Taylor (WCG) p. Gus Altenburg, 1:52. 195: Tanner Washburn (GS) p. James Dycus, 2:42. 220: Kyle Cornwell (WCG) d. Josh Martin, 9-7, SV-1. 285: Nathan Pullins (WCG) p. Jonquille Rivers, 4:48.

Science Hill 58, Berea-Midpark Titans 12

Round 7
Goon Squad 39, Brownsburg White 34
106: Gillis (GS) fft. 113: Johnson (BW) p. Myles, 2:36. 120: Munroe (GS) d. Kelly, 11-7. 126: Chism (GS) fft. 132: Young (GS) p. Brayden Elliot, 4:28. 138: Phan (BW) md. Winder, 13-3. 145: Holmes (BW) d. Stennett, 6-4. 152: Jean-Baptiste (BW) d. Crum, 6-4. 160: Burke (GS) p. Overfelt, 5:33. 170: Stanley (BW) p. Jared Newhall, 2:38. 182: Altenburg (GS) fft. 195: Edmonds (BW) p. Washburn, 2:59. 220: Martin (GS) fft. 285: Brill (BW) p. Rivers, 2:32.

Charger WC 38, Warren Central Gold 33
106: Pierson (WCG) p. Keck, 1:18. 113: Ramirez (CWC) md. Ross, 15-5. 120: Anderson (WCG) p. Affronti, 2:56. 126: Spray (CWC) d. Anders, 9-2. 132: Phillips (CWC) p. Jay. Rowlett, 3:49. 138: Jar. Rowlett (WCG) p. Deplanta, 1:39. 145: Graves (WCG) d. Waller, 8-7, SV-1. 152: Tri. Davidson (CWC) p. McClain, 1:29. 160: Acevedo (WCG) ID over Tre. Davidson. 170: Combs (CWC) p. Sullivan, 1:43. 182: Hatfield (CWC) md. Taylor, 9-1. 195: Tanner (CWC) p. Dycus, :51. 220: Cornwell (WCG) p. Alburquerque, 4:55. 285: Tice (CWC) d. Pullins, 10-6.

Science Hill 50, Manafee Mafia 27
106: Daniel Uhorchuk (SH) tf. Wadle, 18-1. 113: Tyler Seeley (SH) p. J. Manning, 1:12. 120: Costello (MM) fft. 126: Nathan Wysong (SH) p. Ferreiro, :59. 132: Joseph Frye (SH) p. M. Manning, :48. 138: Isaac Wright (SH) p. Stump, :29. 145: Colmorgen (MM) p. Nicolas Lane, 1:35. 152: Blake Blevins (SH) fft. 160: Joseph Morrell (SH) p. Hubbard, 1:17. 170: Ross (MM) d. James Kalogeros, 6-3. 182: Weston Brown (SH) d. Lansberg, 4-3. 195: Lidge (MM) p. William Rogers, 5:50. 220: Javier Salvador (SH) p. Shoup, :47. 285: Cheaves (MM) p. Jesse Cross, 2:20.

PA Rampage 63, Berea-Midpark Titans 9

Pool L: Rhino WC Grey 8-0, Naperville Phoenix 7-1, Dakota Wrestling Nation 6-2, MXW Gold Academy 5-3, Wellington 4-4, Bloomington South Purple 3-5, Potentially Dangerous WC 2-6, Florida Kids 1-7, Bulldog Wrestling 0-8.

Today’s Results
Round 7
Rhino WC Grey 79, Bulldog Wrestling 0
106: Adam Wilcox (RWCG) p. Jarred Hewson, :57. 113: Beau Bayless (RWCG) p. Nathan Hewson, 1:10. 120: Andrew Ishco (RWCG) fft. 126: Gage Bayless (RWCG) p. Daniel Cardoso, :24. 132: Chase Hauck (RWCG) p. Taylor Sturgeon, :42. 138: Hunter Michaels (RWCG) p. Jaymes Morris, :17. 145: Cole Matthews (RWCG) p. Marcus Vega, 2:24. 152: Mason Wilkerson (RWCG) md. Alexander Schenk, 14-6. 160: Gavin Wilkerson (RWCG) p. Alex Young, 1:42. 170: Joel Leise (RWCG) p. Will Hennessy, 1:22. 182: Cody Mulligan (RWCG) p. Justin Alvarado, :47. 195: Jarod Miller (RWCG) p. Elijah Vega, 2:00. 220: Derek Skeehan (RWCG) d. Terence Neat, 6-5, TB-1. 285: Cole Rickert (RWCG) p. Evan Leary, :17.

Wellington 51, Florida Kids 28
106: Christopher Difiore (Well) fft. 113: Anthony Widrig (Well) fft. 120: Robert Saldarriaga (Well) p. William McGill, 4:00. 126: Alexander Prunoske (FlaKids) p. Justin Henry, 2:00. 132: Jared Abramson (Well) p. Jack McGill, 1:15. 138: Cameryn Townsend (Well) fft. 145: Kamen Wilmington (FlaKids) p. Hunter Llano, 3:09. 152: Alex Kiester (FlaKids) md. Will Siver, 12-0. 160: Haniel Suris (Well) d. Cade Smith, 6-4. 170: Zach Wendle (FlaKids) p. Jake Pilat, :23. 182: Eric Saber (Well) p. Elisha Davenport, 1:48. 195: Stetson Smith (FlaKids) p. Alex Zepeda, :25. 220: Mason Powell (Well) fft. 285: Kyven Higgins (Well) fft.

MXW Gold Academy 58, Potentially Dangerous WC 12
106: Nathan Hadary (MXWG) p. Jacen McMath, 3:27. 113: Jai Pant (MXWG) p. Elijah Petit-Frere, 1:30. 120: Tanner Demien (MXWG) p. Ben Belizaire, 1:39. 126: Jeremiah Simpson (PDWC) fft. 132: Ryan Varner (MXWG) p. Dwight Parker, 1:25. 138: Preston Risner (MXWG) md. David Trahe, 17-4. 145: Haden Hensley (MXWG) p. Timothy Rideout, 3:07. 152: Double fft. 160: Noah Brown (MXWG) d. Roody Edouard, 11-6. 170: Kendrik Koller (PDWC) p. Colin Wilson, 1:20. 182: Christopher Momotiuk (MXWG) p. Matthew Simms, 3:43. 195: Adam Berta (MXWG) d. Zach Gallon, 3-2. 220: Donald Crider (MXWG) p. Michael Handy, 1:39. 285: Tate Johnson (MXWG) fft.

Naperville Phoenix 46, Bloomington South Purple 18

Round 8
Bloomington South Purple 60, Bulldog Wrestling 13
106: William Hays (BSP) tf. J. Hewson, 16-0. 113: N. Hewson (BW) md. Ciera Broukal, 12-0. 120: Tristan Ruhlman (BSP) fft. 126: Tyler Dixon (BSP) md. Cardoso, 12-2. 132: Xavier Guess (BSP) p. Sturgeon, 4:11. 138: Logan Stroud (BSP) p. Morris, 1:34. 145: Derek Blubaugh (BSP) p. Seth Biggs, 1:14. 152: Elliston Ross (BSP) d. Schenk, 6-4. 160: Marshal Stone (BW) d. Brendan McPike, 13-11. 170: Josiah Freeman (BSP) p. Alvarado, 2:55. 182: Sean Bridges (BSP) fft. 195: Jonah Rolfes (BSP) p. E. Vega, 2:28. 220: Neat (BW) fft. 285: Harley Hillenburg (BSP) p. Leary, 1:39.

Potentially Dangerous WC 47, Florida Kids 28
106: Petit-Frere (PDWC) fft. 113: Clayton Hurley (PDWC) fft. 120: W. McGill (FlaKids) d. Belizaire, 4-2. 126: Prunoske (FlaKids) p. Simpson, 2:47. 132: Parker (PDWC) p. J. McGill, 1:27. 138: Trahe (PDWC) fft. 145: Wilmington (FlaKids) tf. Rideout, 15-0. 152: Kiester (FlaKids) fft. 160: Edouard (PDWC) tf. C. Smith, 23-8. 170: Wendle (FlaKids) md. Keshon Talley, 9-1. 182: Koller (PDWC) fft. 195: Davenport (FlaKids) md. Simms, 12-2. 220: Gallon (PDWC) p. S. Smith, 1:14. 285: Handy (PDWC) fft.

Naperville Phoenix 42, MXW Gold Academy 18
Rhino WC Grey 49, Dakota Wrestling Nation 19

Round 9
Naperville Phoenix 51, Florida Kids 22
106: Kyle Guttosch (Nap) fft. 113: Colin Baumgartner (Nap) fft. 120: Ryan Silva (Nap) fft. 126: Prunoske (FlaKids) md. Elrin Esporlas, 21-7. 132: Qayin Dabney (Nap) p. J. McGill, 3:02. 138: Nick Keating (Nap) fft. 145: Wilmington (FlaKids) p. Sam Piazza, 2:38. 152: Kiester (FlaKids) d. Luke Russell, 6-1. 160: Jake Keating (Nap) p. C. Smith, 2:17. 170: Wendle (FlaKids) d. Cameron Palmer, 9-2. 182: Davenport (Nap) p. Ange Eklou, :51. 195: Ben Cianchetti (Nap) ID over S. Smith. 220: Christian Nussbaum (Nap) fft. 285: Mason Kroening (Nap) fft.

MXW Gold Academy 70, Bulldog Wrestling 6
106: Hadary (MXWG) p. J. Hewson, :46. 113: Pant (MXWG) p. N. Hewson, 4:50. 120: Double fft. 126: Demien (MXWG) p. Cardoso, :28. 132: Varner (MXWG) p. Sturgeon, :38. 138: Risner (MXWG) p. Morris, :40. 145: Hensley (MXWG) p. M. Vega, :14. 152: Schenk (BW) fft. 160: Brown (MXWG) md. Young, 18-4. 170: Wilson (MXWG) p. Alvarado, :39. 182: Momotiuk (MXWG) fft. 195: Berta (MXWG) p. E. Vega, 2:50. 220: Crider (MXWG) p. Neat, 2:54. 285: Johnson (MXWG) p. Leary, 2:14.

Dakota Wrestling Nation 40, Wellington 33
106: Difiore (Well) p. Garrett Schlueter, :43. 113: Widrig (Well) p. Quinton Hellemeier, 3:54. 120: Saldarriaga (Well) p. Evan Riggle, 1:38. 126: Alexander Porter (DWN) p. Henry, 5:25. 132: Abramson (Well) p. Caleb Alber, 2:38. 138: Townsend (Well) d. Colin Barker, 3-1. 145: Llano (Well) d. Andrew Wenzel, 9-4. 152: Siver (Well) d. Aidan Nardin, 8-7. 160: Major Dedmond (DWN) p. Suris, 3:00. 170: Clint Oakes (DWN) p. Pilat, 2:51. 182: Garrett Passmore (DWN) md. Saber, 9-1. 195: Andrew Wenger (DWN) p. Zepeda, :41. 220: Maverick McPeek (DWN) p. Powell, :45. 285: Anthony Cassioppi (DWN) p. Higgins, 1:29.

Rhino WC Grey 64, Bloomington South Purple 6

Advertisements

I covered wrestling for 15 years up north and "retired" in 2011. But as I thought I had in 1992, I couldn't stay away. Started Northeast Florida Matmen in 2013, Northwest Florida Matmen in 2015. New initiative this year is to create a space on my sites where ALL Florida results can be stored, searched, reviewed and used by my readers, with NO COST TO THEM.

Posted in Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: