Junior Nats: Day 1 Results

At Cox Business Center, Tulsa, OK

USA Wrestling Junior Greco-Roman Nationals

Pool A
Standings: 1. Illinois 3-0. 2. Tennessee 2-1. 3. Missouri 3-1. 4. Florida 2-2. 5. Colorado 2-2. 6. Nebraska Red 1-3. 7. Oregon 1-2. 8. Georgia 0-3.

Quarters
Florida 48, Nebraska Red 22
(first match at 126)
100: Jacob Cochran (FL) tf. Nate Hartman, 10-0. 106: Eliceo Ramirez (NR) fft. 113: Chase Larsen (NR) fft. 120: D’Angelo Mejia (FL) tf. Thomas Buchanan, 10-0. 126: Phillip Moomey (NR) tf. Luis Hernandez, 20-7. 132: Trevor Fauver (NR) fft. 138: Marcus Abreu (FL) d. Cameron Riggs, 12-4. 145: Johnny Lovett (FL) tf. AJ Salinas, 15-4. 152: Anthony Artalona (FL) tf. Teontae Wilson, 14-4. 160: Philip Conigliaro (FL) tf. Carson Zwingman, 10-0. 170: Mikael Fundora (FL) fft. 182: Joshua Hagan (FL) fft. 195: Anthony Burburija (FL) fft. 220: Narek Stepanyan (FL) tf. Dylan Sales, 10-0. 285: Josiah McCallum (FL) fft.

Illinois 67, Georgia 2
Tennessee 35, Colorado 34
Missouri 43, Oregon 22

Semis
Illinois 53, Florida 11
100: Christian Goin (IL) d. Cochran, 13-11. 106: Dylan Ragusin (IL) fft. 113: Anthony Molton (IL) fft. 120: Dack Punke (IL) tf. Daishaun Felton, 11-0. 126: Austin Macias (IL) p. Hernandez, 2:11. 132: Savion Haywood (IL) fft. 138: Dalton Jensen (IL) tf. Abreu, 10-0. 145: Jared Head (IL) d. Lovett, 12-5. 152: Artalona (FL) d. Duncan Nelson, 7-6. 160: Conigliaro (FL) tf. Alex Cramer, 15-5. 170: Zachary Braunagel (IL) d. Fundora, 11-5. 182: Jack Jessen (IL) tf. Hagan, 11-0. 195: Riley Vanik (IL) tf. Burburija, 10-0. 220: Jace Punke (IL) d. Stepanyan, 3-2. 285: Anthony Cassioppi (IL) tf. McCallum, 11-0.

Semis:
Tennessee 32, Missouri 26
Consi quarters:
Nebraska Red 45, Georgia 23
Colorado 37, Oregon 33

Consi semis
Florida 53, Colorado 20
100: Cochran (FL) tf. Dylan McChesney, 12-1. 106: Brendan Garcia (CO) fft. 113: Anthony Siplin (FL) p. Gillermo Felthager, 3:34. 120: Felton (FL) p. Stephen Debalko, 2:42. 126: Mejia (FL) fft. 132: Hernandez (FL) fft. 138: Troy Nation (FL) fft. 145: Britton Holmes (CO) d. Lovett, 12-6. 152: Artalona (FL) p. Anthony Ulaszek, 2:38. 160: Conigliaro (FL) d. Dre-Son Scruggs, 9-4. 170: Tate Samuelson (CO) p. Fundora, 1:07. 182: Faustin Lopez (CO) p. Hagan, 1:48. 195: Burburija (FL) fft. 220: Stepanyan (FL) p. Kaleb Gaede, 2:29. 285: McCallum (FL) p. Hayden Still, 3:33.

Missouri 55, Nebraska Red 12

Round 4 — 3rd place
Missouri 33, Florida 32
100: Cochran (FL) tf. Alex Fierlage, 11-0. 106: Jackson Shea (M) fft. 113: Siplin (FL) fft. 120: Cody Phippen (M) d. Felton, 3-3 (RD). 126: Hernandez (FL) d. Connor Brown, 12-11. 132: Colin Valdiviez (M) fft. 138: Josh Steele (M) d. Abreu, 7-6. 145: Alex Rivera (M) d. Lovett, 15-14. 152: Artalona (FL) p. Taylor Brown, 2:17. 160: Conigliaro (FL) tf. Austin Purtle, 10-0. 170: Fundora (FL) p. Kellen Ekern, 1:39. 182: Jeremiah Kent (M) p. Hagan, 1:12. 195: Burburija (FL) d. Brett Campbell, 16-9. 220: Tyler Curd (M) tf. Stepanyan, 10-0. 285: Max Darrah (M) d. McCallum, 7-0.

1st place — Illinois 59, Tennessee 6
5th place — Colorado 48, Nebraska Red 17
7th place — Oregon 57, Georgia 8

Pool B
Standings: 1. Minnesota Blue 3-0. 2. Ohio 2-1. 3. North Dakota Blue 3-1. 4. Indiana Gold 2-2. 5. North Carolina 2-2. 6. Kansas Red 1-3. 7. Texas Red 1-2. 8. Michigan Red 0-3.

Quarters: Minnesota Blue 60, North Carolina 7; Indiana Gold 49, Texas Red 20; North Dakota Blue 52, Michigan Red 13; Ohio 43, Kansas Red 9.
Semis: Minnesota Blue 48, Indiana Gold 14; Ohio 46, North Dakota Blue 20.
Consi quarters: North Carolina 49, Texas Red 21; Kansas Red 47, Michigan Red 22.
Consi semis: North Dakota Blue 46, North Carolina 20; Indiana Gold 45, Kansas Red 19.

1st place — Minnesota Blue 45, Ohio 22
3rd place — North Dakota Blue 40, Indiana Gold 26.
5th place — North Carolina 40, Kansas Red 28.
7th place — Texas Red 35, Michigan Red 30.

Pool C
Standings: 1. Oklahoma Outlaws 3-0. 2. Nebraska Blue 2-1. 3. Iowa Blue 2-1. 4. Utah Blue 1-2. 5. Georgia Blue 2-2. 6. Texas Blue 0-3. 7. South Carolina 0-2.

Quarters: Oklahoma Outlaws 41, Texas Blue 26; Utah Blue rec bye; Nebraska Blue 33, Georgia Blue 27; Iowa Blue 57, South Carolina 12.
Semis: Oklahoma Outlaws 46, Utah Blue 19; Nebraska Blue 36, Iowa Blue 33.
Consi quarters: Texas Blue rec bye; Georgia Blue 47, South Carolina 16.
Consi semis: Iowa Blue 48, Texas Blue 23; Utah Blue 37, Georgia Blue 31.

1st place — Oklahoma Outlaws 55, Nebraska Blue 11.
3rd place — Iowa Blue 42, Utah Blue 28.
5th place — Georgia Blue 36, Texas Blue 28.
7th place — South Carolina rec bye

Pool D
Standings: 1. Michigan Blue 3-0. 2. Kansas Blue 2-1. 3. Washington 3-1. 4. Minnesota Red 2-2. 5. Pennsylvania 1-2. 6. South Dakota 0-3. 7. North Dakota Red 0-2.

Quarters: Michigan Blue 54, South Dakota 12; Pennsylvania rec. bye; Washington 38, Minnesota Red 26; Kansas Blue 64, North Dakota Red 6.
Semis: Michigan Blue 48, Pennsylvania 20; Kansas Blue 40, Washington 26.
Consi quarters: South Dakota rec bye; Minnesota Red 62, North Dakota Red 8.
Consi semis: Washington 42, South Dakota 28; Minnesota Red 39, Pennsylvania 28.

1st place — Michigan Blue 36, Kansas Blue 27.
3rd place — Washington 38, Minnesota Red 28.
5th place — Pennsylvania 41, South Dakota 16
7th place — North Dakota Red rec bye

Advertisements

I covered wrestling for 15 years up north and "retired" in 2011. But as I thought I had in 1992, I couldn't stay away. Started Northeast Florida Matmen in 2013, Northwest Florida Matmen in 2015. New initiative this year is to create a space on my sites where ALL Florida results can be stored, searched, reviewed and used by my readers, with NO COST TO THEM.

Posted in Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: