13-14 Local Rankings

Northeast Florida Matmen Team Rankings — FINAL (posted 1/31/14)

1. Clay (23-2). At 1A-5, Villages.

2. Fleming Island (7-3). At 3A-1, Palm Coast.

3. Orange Park (24-10). At 2A-3, Englewood.

3. University Christian (13-1). At 1A-4, Episcopal.

5. Creekside (17-4). Hosts 2A-4.

6. Bishop Snyder (28-7). At 1A-3, Yulee.

7. Columbia (1-0). Competed at 2A-2, Tallahassee Leon, Thursday night.

8. Fletcher (14-9). At 3A-1, Palm Coast.

9. First Coast (15-8). At 3A-1, Palm Coast.

10. Bishop Kenny (10-9). At 1A-4, Episcopal.

Honorable mention:

  • FSDB (20-1). At 1A-4, Episcopal.
  • Sandalwood (5-7). At 3A-1, Palm Coast.
  • Atlantic Coast (7-8). At 3A-1, Palm Coast.
  • Forrest (8-11). At 1A-3, Yulee.
  • Ed White (10-5). At 2A-3, Englewood.

Northeast Florida Matmen Individual Rankings — REGULAR SEASON FINAL (posted 1/31)

Disclaimers:

  • 1. NOTE CAREFULLY, PLEASE: Records are through January 18 matches, BUT I did look at the final set of duals to do some tweaking and some tweaking was indeed necessary.
  • 2. Ranked wrestlers must come from the six-county area of Duval, Clay, St Johns, Nassau, Baker, Columbia.
  • 3. Wrestlers must be in good standing with their teams. Any wrestler not competing for non-injury/illness reasons will be dropped immediately from the rankings, regardless of record or head-to-head wins over ranked opponents.

MOST IMPORTANT: Columbia kids have already started the path toward real rankings. Everybody else starts tomorrow. This is for entertainment purposes, mostly.

106 — 1. Andrew Klopman, Clay, 21-5. 2. Joseph Cooper, Fleming Island, 15-10 3. Austin Wynn, Creekside, 24-7. 4. Cole Horton, Columbia, 22-10. 5. Ryan Timmons, Bishop Kenny, 17-10. Honorable mention: Jaques Hale, Sandalwood, 17-11; Roderick Evans, Ed White, 17-3; Andrew Slade, Duval Charter, 18-7; Chris Tuczai, First Coast, 9-4; Richard Tran, Wolfson, 14-9.

113 — 1. Chase Robison, Fleming Island, 31-7. 2. Dale Browning, Clay, 17-5. 3. Marcus Reid, Orange Park, 28-3. 4. Dustin Vara, St. Augustine, 16-2. 5. Tristen Lucessi, Nease, 25-6. Honorable mention: Erik Sirmans, First Coast, 24-5; Alex Barie, Sandalwood, 22-9; Josh Harris, Mandarin, 22-4; Chris Griffin, Oakleaf, 3-2; Josh Wine, Columbia, 13-5; Daniel Porter, Duval Charter, 24-5.

120 — 1. Xaiver Sampsel, Fleming Island, 33-7. 2. Jeremiah Watson, Ridgeview, 19-3. 3. Nick Toney, Bishop Kenny, 24-7. 4. Brysen Allen, University Christian, 14-7. 5. (tie) Brandon Bemister, Atlantic Coast, 18-5, and Jared Heinrich, Nease, 17-1. Honorable mention: Caleb Wyman, Clay, 16-13; Chase Callaway, Ed White, 13-4; AJ Rice, FSDB, 17-4; Tyrese Germain, Orange Park, 13-5.

126 — 1. Evan McCall, Fleming Island, 27-2. 2. Michael Brown, Pedro Menendez, 25-4. 3. Julian Summa, Clay, 24-12. 4. Jake Loizos, Fletcher, 16-6. 5. Nate Caron, Bishop Kenny, 14-7. Honorable mention: Armond Holmes, Ed White, 11-3; Tharin Hessenauer, Fernandina Beach, 15-4; Nacierre Williams, Atlantic Coast, 17-7; Austin Scott, Nease, 18-9; Setth Snow, FSDB, 15-6; Trevor Belden, Ridgeview, 14-8.

132 — 1. Charles Cuthbert, Fleming Island, 31-2. 2. Kaleb Warner, Columbia, 28-4. 3. Dylan Martin, Clay, 36-7. 4. Anthony Hauser, Oakleaf, 22-5. 5. (tie) Cal Rodgers, Fletcher, 23-4, and Joey Epstein, Ridgeview, 22-6. Honorable mention: Ollie Dixon, Atlantic Coast, 11-2; Juwan Lee, Ed White, 17-6; Brandon Harvey, Baker County, 23-5; Dayton Gilbert, St. Augustine, 21-10; Cesar Camacho, Creekside, 20-13; Teddy Guillory, Bishop Snyder, 11-2.

138 — 1. (tie) Austin Luke, Clay, 9-2, and David Detwiler, Fleming Island, 33-9. 3. Joshua Sweeten, Fletcher, 14-1. 4. Dustin Regar, Columbia, 24-12. 5. Tristen Roderick, Oakleaf, 16-9. Honorable mention: Ryan Baker, Creekside, 23-8; Jonathan Radomski, Bishop Snyder, 23-9; Kevin Herrera, Englewood, 21-5; Marcus Maldonado, FSDB, 13-8; Logan Kish, Baker County, 16-4; Darien Tucker, Ed White, 20-4; Mark Coaxum, Ridgeview, 18-7; Logan Bote, Bishop Kenny, 12-8.

145 — 1. Josh Helm, Fernandina Beach, 4-0. 2. John Martorano, Fleming Island, 28-6. 3. Adam Breindel, Clay, 37-3. 4. Cody Joseph, University Christian, 20-7. 5. Mitchell Pendleton, Sandalwood, 22-10. Honorable mention: Nicholas Stiles, Stanton, 27-2; Jared Langdo, Creekside, 13-4; Tony Belle, Lee, 9-2; Kody Kellum, Bishop Snyder, 26-12; Jake Maguire, Columbia, 22-18; Demetruis Phillips, Orange Park, 17-10; Ectrus Barber, Atlantic Coast, 12-5; John Forehand, West Nassau, 12-4; Joshua Rivers, First Coast, 15-12; Devonta Malcolm, Ed White, 14-6.

152 — 1. Mitchell Harris, Orange Park, 17-1. 2. Imier Almanzar, Clay, 32-4. 3. Dillon May, Atlantic Coast, 17-3. 4. (tie) Andre Carter, Oakleaf, 18-9, and Jason Davis, Fleming Island, 16-14. Honorable mention: Rodney Padgett, Pedro Menendez, 29-4; Thomas Monaghan, Fernandina Beach, 16-7; Nikeem Burns, Sandalwood, 13-8; Torry Williams, Paxon, 12-5; John Blizzard, Stanton, 21-5; Tyler Imrich, Bishop Snyder, 23-13; Demonta Bell, Andrew Jackson, 14-5.

160 — 1. Michael Dudzinski, West Nassau, 25-1. 2. Jerome Abbott, Fleming Island, 20-4. 3. Daniel Folkner, University Christian, 22-9. 4. Caleb Loyd, Clay, 29-11. 5. Tristan Barth, Nease, 17-3. Honorable mention: Skyler Taylor, Orange Park, 27-10; William Kohlhaas, Fletcher, 20-9; Noah Perez, Mandarin, 20-7; Anthony Dukes, Paxon, 16-7; Lucas Karl, Oakleaf, 18-11; Sergio Jordan, Ed White, 15-10; Tracy Russell, Andrew Jackson, 12-2; Wesley Homewood, FSDB, 15-5.

170 — 1. Kuba Kaszuba, Bishop Kenny, 25-1. 2. Heath Whiddon, Fleming Island, 12-6. 3. Frank Waters, Orange Park, 11-4. 4. Trevor Larson, Clay, 15-6. 5. William Rinchiusa, St. Augustine, 16-8. Honorable mention: DJ Gibson, Ridgeview, 15-8; Nathaniel Cleland, Bishop Snyder, 29-10; Skylor Coxon, Fletcher, 18-10; Triston Ulrich, Atlantic Coast, 17-2; Richard Gagnon, Mandarin, 12-3; Marcal Bell, First Coast, 13-8.

182 — 1. Brandon Marshall, Bishop Snyder, 37-1. 2. Kelsey Greathouse, Fernandina Beach, 20-4. 3. Jermaine Oliver, Raines, 24-3. 4. Tristain Sichmeller, Clay, 19-5. 5. (tie) Jeremy Beaulieu, Creekside, 23-10; Glaston McKenzie, First Coast, 20-5, and Samuel Hernandez, Mandarin, 28-3. Honorable mention: Sean Mulkey, Baker County, 19-9; Devin Farrar, Fleming Island, 11-8; Chase Lasater, Orange Park, 11-9; Mike Gant, Atlantic Coast, 7-2; Ashton Harris, Englewood, 17-8.

195 — 1. Trey Miller, University Christian, 23-1. 2. Peter Martorano, Fleming Island, 10-3. 3. Nathan Morales, Bishop Snyder, 36-4. 4. Garrett Fairbanks, Pedro Menendez, 26-9. 5. Jahlan Walker, First Coast, 25-6. Honorable mention: Chasen Irvine, Orange Park, 23-12; James Carter, Baker County, 23-5; Lucas Bradley, Columbia, 22-11; Gus Fischer, Creekside, 15-12; Kaleb Collins, Clay, 23-16; Hayes Oken, Episcopal, 13-2; Rashad McClain, Andrew Jackson, 13-5.

220 — 1. Devon Brooks, Orange Park, 17-1. 2. Scott Dollison, First Coast, 30-4. 3. David Trigg, University Christian, 21-8. 4. Lenny Carter, Baker County, 4-1. 5. Max Cobb, Providence, 17-6. Honorable mention: Nicholas Cleland, Bishop Snyder, 32-8; Rafael Lopez, Creekside, 22-10; Conor Chepenik, Episcopal, 8-3; Jon Whiting, Clay, 23-16; Avery Wilds, Ed White, 13-7; David Taylor, Atlantic Coast, 18-12.

285 — 1. Malcolm Kirce, Ridgeview, 18-0. 2. Jamal Fiffer, University Christian, 24-1. 3. Christian Tejada, Orange Park, 33-2. 4. Kahlil Welsh, Forrest, 19-1. 5. Cole Eubanks, Creekside, 26-9. Honorable mention: Roland Samec, Clay, 10-5; Marcus Zeighler, Columbia, 9-2; Kelton Johnson, Ed White, 14-2; Ashley Wiliams, Sandalwood, 10-7; Alexander Condoroteanu, Bishop Kenny, 13-5; DeAngeles Harris, Wolfson, 17-3; Codie Miller, Mandarin, 20-5; William Gwin, Pedro Menendez, 26-10; Christian DeLosSantos, Bishop Snyder, 24-12; Collyn Green, Baker County, 20-7; Jackson Moyle, West Nassau, 16-3.

x — Only ineligible teams for this set of rankings are Bartram Trail, Bolles, Middleburg, Ponte Vedra, Terry Parker, Yulee due to missing results beyond the grace period.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: