Next Level

Northeast #NextLevel 2016-17 College Schedule

Huntingdon College (Trevor Belden, Kyle Borgus); Southeastern University (Zack Branning, Nathan Cleland, Myckel Hutchinson, Evyn Insalaco); Edinboro University (Josh Calhoun); Hampden-Sydney (Conner Cronk); Briar Cliff (Scott Dollison); Life University (Nadine Fiege); Rhode Island College (Zach Ford); Ohio State (Josh Fox); Johns Hopkins (Hayden Good), Limestone College (Chris Griffin, Xaiver Sampsel); Bacone College (Nick Hobday, Marcus Zeighler); Iowa Lakes CC (Kaz Maia, Eric Vigo), Hannibal-LaGrange (Zach McClinton); Iowa Western CC (Derek Miller), Coker College (Robert Parland); Gettysburg College (Colin Peaks); Navy (Mitchell Pendleton); St Andrews University (Dylan Rossetti); Reinhardt University (Johan Olarte); University of the Ozarks (Roland Samec); University of Dubuque (Jonathon Shoen); Concordia NE University (Tristain Sichmeller); Nebraska-Kearney (Corey Van Dorn); Neosho KS CC (Josh Walker); Campbell University (Kaleb Warner); Newberry College (Jon Whiting); Brewton-Parker (Geneva Winston); Central Florida — NCWA (Justin Trinh); South Florida — NCWA (Rory Roderick); Florida — NCWA (Cole Schreiber); Liberty University (David Trigg); Grays Harbor — NCWA (Kristopher Smith).

Teams coached by area alums: South Dakota State (Chris Bono), Newberry College (Cy Wainwright).

We do not have info on UNF’s NCWA program, no schedule for UF’s NCWA program.

Tuesday, January 17: Ouachita Baptist at Huntingdon; Limestone at Emmanuel; Lyon at Hannibal-LaGrange; UNC-Pembroke at St Andrews.

Wednesday, January 18: Life at Reinhardt; Neosho CC at NE Oklahoma A&M.

Thursday, January 19: Nebraska-Kearney at Newman; St Andrews at Spartanburg Methodist; Iowa Western CC at Ellsworth CC; Iowa Lakes CC at Morningside; Univ of the Cumberlands, Brewton-Parker at Life women.

Friday, January 20: Edinboro at Rider; Gardner-Webb at Campbell; Newberry at Limestone; Nebraska-Kearney at Central Oklahoma; Gettysburg at Elizabethtown.

Friday-Saturday, January 20-21: Southeastern, Briar Cliff, Concordia NE, Bacone, Hannibal-LaGrange at Missouri Valley Invitational, Marshall MO; NCWA National Duals, Lynchburg VA.

Saturday, January 21: Coker at King; Buena Vista/Central/Wartburg at IIAC Duals, University of Dubuque; Southern Virginia/Univ of the Ozarks/Truett-McConnell at Huntingdon Duals; Johns Hopkins/Muehlenberg at Ursinus; Rhode Island College at NEWA Championships; Iowa Lakes CC at Minnesota West Open, Worthington MN; Gettysburg/Merchant Marine at Stevens; Reinhardt at St Andrews; South Florida at NCWA SEC Small Squad Duals, Tallahassee FL.

Sunday, January 22: South Dakota State at Oklahoma State; Ohio State at Maryland; Edinboro at George Mason; Duke at Navy; Hampden-Sydney at Builder’s Invitational; Iowa Western CC at Roger Denker Open, Warrensburg MO; Neosho CC at Kansas Cup, Hays KS.

Tuesday, January 24: Truman State at Hannibal-LaGrange; University of Cumberlands/West Virginia Tech at St Andrews; Central Baptist at University of the Ozarks.

Wednesday, January 25: Morningside at Briar Cliff; Missouri Baptist at Bacone.

Thursday, January 26: University of Dubuque at Luther; Iowa Lakes CC at Iowa Central CC.

Friday, January 27: Ohio State at Iowa; Lock Haven at Edinboro; Nebraska-Kearney at Western State; Life/Marian/St Andrews (also Reinhardt, but Reinhardt isn’t facing St Andrews) at Lindsey Wilson.

Friday-Saturday, January 27-28: Super Regional Duals, Newberry; Life women at Bearcat Open, Lebanon IL; South Florida, Liberty, Grays Harbor at NCWA National Duals, Lynchburg VA.

Saturday, January 28: South Dakota State/Gardner-Webb at SIU-Edwardsville; Campbell at UT-Chattanooga; Nebraska-Kearney at Colorado State-Pueblo; Huntingdon, Southeastern, Reinhardt at Cumberland Open, Lebanon TN; Briar Cliff, Concordia NE at GPAC Duals, Hastings NE; Rhode Island College at Brown; Gettysburg/Johns Hopkins at McDaniel; Bacone at NE Oklahoma Open, Miami OK; Hannibal-LaGrange at American Midwest Conference tournament; Neosho CC at Panther Duals, Chanute KS.

Saturday-Sunday, January 28-29: Coker, Limestone at Super Region II Duals, Newberry College.

Sunday, January 29: All-Academy Championship, Annapolis MD; Rhode Island College at Johnson & Wales Invitational; Iowa Lakes CC at North Country Open, Collegeville MN.

Tuesday, January 31: Hannibal-LaGrange at Graceland.

Wednesday, February 1: Newberry at Belmont Abbey; University of the Ozarks at Bacone, Muskogee OK; Reinhardt at Truett-McConnell; Ellsworth CC at Iowa Lakes CC; NIACC at Iowa Western CC.

Thursday, February 2: Davidson at Campbell; King at Newberry; Coker at Emmanuel; Southeastern at Brewton Parker men; Briar Cliff at Concordia NE; UNC-Pembroke at Limestone; Gettysburg at Messiah; Allen/Greensboro at St Andrews; Life women at Emmanuel women.

Friday, February 3: Oklahoma at South Dakota State; Penn State at Ohio State; Oklahoma State at Edinboro; Old Dominion at Navy; Central Missouri at Nebraska-Kearney; Loras at University of Dubuque; Southeastern/Lindsey Wilson at Reinhardt; Roger Williams at Rhode Island College.

Saturday, February 4: Utah Valley at South Dakota State; Navy at Edinboro Open; St Andrews at Newberry Open; Allen University at Huntingdon; Stevens Tech/Johns Hopkins at Washington & Lee; Hampden-Sydney at Panther Open, Ferrum; Briar Cliff, Concordia NE, Iowa Western CC at Morningside Open, Sioux City IA; Bacone/Bethany at Wayland Baptist; Hannibal-LaGrange at Harper Open, Palatine IL; Gettysburg, Liberty NCWA at Messiah Open, Grantham PA (Gettysburg also hosts Muhlenberg/Ursinus); South Florida at NCWA Classic City Open, Athens GA.

Sunday, February 5: Campbell at The Citadel.

Monday, February 6: Rutgers at Ohio State; UNC-Pembroke at Coker.

Wednesday, February 8: Navy at George Mason; Liberty NCWA at Ferrum.

Thursday, February 9: South Dakota State at West Virginia; UNC-Pembroke at Newberry; Fort Hays State at Nebraska-Kearney; University of Dubuque at Coe; Hastings at Concordia NE; Central Baptist at Bacone; William Penn at Hannibal-LaGrange.

Friday, February 10: Ohio State at Nebraska; Cleveland State at Edinboro.

Friday-Saturday, February 10-11: WCWA college nationals, Oklahoma City OK.

Saturday, February 11: SIU-Edwardsville at Campbell; Huntingdon, University of the Ozarks at Southeast Wrestling Conference tournament, Greensboro NC; Gettysburg, Johns Hopkins at Centennial Conference meet, Hoboken NJ; University of Dubuque at Dutch Last Chance Invite, Pella IA; Neosho CC at NJCAA West/Central district qualifier, Pratt KS; Central Florida, South Florida at NCWA Rattler Invitational, Tallahassee FL.

Sunday, February 12: South Dakota State at Virginia Tech; Ohio State at Minnesota; MIAA Championships, Nebraska-Kearney hosts; Rhode Island College/Bridgewater State at Trinity College; Iowa Lakes CC, Iowa Western CC at NJCAA regional tournament, Iowa Falls IA; Grays Harbor at NCWA Washington State Championships, Ellensburg, WA.

Monday, February 13: Newberry at Coker; Cornell College at University of Dubuque.

Thursday, February 16: Emmanuel at Newberry.

Friday, February 17: Ohio State at NWCA Championship dual series; Edinboro at West Virginia; York at Gettysburg.

Friday-Saturday, February 17-18: Southeastern, St Andrews, Reinhardt at Mid-South Conference/NAIA East Region qualifier, Marietta GA.

Saturday, February 18: Edinboro vs. TBA dual; VMI at Campbell; Briar Cliff, Concordia NE at NAIA North Region qualifier, Crete NE; Bacone at NAIA South Region qualifier, Lindsborg KS; Hannibal-LaGrange at NAIA Midwest Region qualiifer, Grand Rapids, MI; Hampden-Sydney at Southeast Wrestling Conference tournament, Greensboro.

Monday, February 19: North Dakota State at South Dakota State; Navy at Army.

Friday-Saturday, February 24-25: Newberry, Coker, Limestone at NCAA Super Regional II, Indianapolis, IN; Nebraska-Kearney at NCAA Super Region IV, Golden CO; NJCAA national tournament, Council Bluffs IA.

Saturday, February 25: Huntingdon, University of the Ozarks at NCAA Division III regional, Dubuque IA; Central Florida, South Florida at NCWA Southeastern Conference tournament; Liberty at NCWA Mid-Atlantic Conference, Lynchburg VA; Grays Harbor hosts NCWA Northwest Conference, Aberdeen WA.

Saturday-Sunday, February 25-26: Gettysburg, Johns Hopkins, Rhode Island College at NCAA Division III East regional.

Friday-Saturday, March 3-4: Navy at EIWA Championship, Lewisburg PA; NAIA national tournament, Topeka KS.

Saturday, March 4: Edinboro at EWL Championships, Bloomsburg PA; Campbell at Southern Conference Championships, Charleston SC.

Saturday-Sunday, March 4-5: Big 12 Championship, Tulsa OK; Big Ten Conference tournament, Bloomington IN.

Thursday-Saturday, March 9-11: NCWA national tournament, Allen TX.

Friday-Saturday, March 10-11: NCAA Division II national tournament, Birmingham ALA; NCAA Division III national tournament, La Crosse WI.

Thursday-Saturday, March 16-18: NCAA Division I national tournament, St Louis MO.

%d bloggers like this: