Next Level

#NextLevel2017-18

Matmen area wrestlers on schedule: Leonard Bingham (First Coast ’15, Briar Cliff); Zack Branning (Flagler Palm Coast ’15, Southeastern); Dy’Juan Carney (Wakulla ’15, Fort Hays State); Nathan Cleland (Bishop Snyder ’15, Southeastern); Kaleb Collins (Clay ’17, Newberry); Conner Cronk (Bolles ’16, Hampden-Sydney); Delmontae Davis (Westside ’17, University of Dubuque); Jason Davis (Fleming Island ’17, Southeastern); Tracy Davis (Fleming Island ’16, Iowa Lakes CC); Scott Dollison (Episcopal ’16, Briar Cliff); Vincent Ebanks (Flagler Palm Coast ’17, Minot State); Nelson Elder (Choctaw ’16, Huntingdon); Nadine Fiege (Sandalwood ’15, Life women); Zach Ford (Flagler Palm Coast ’13, Rhode Island College); Aaron Fountain (Suwannee ’12, Spartanburg Methodist); Brian Girard (Arnold ’16, Belmont Abbey); Hayden Good (Bartram Trail ’15, Johns Hopkins); Anthony Hauser (Oakleaf ’14, Southeastern); Jordan Hines (Niceville ’17, Henry Ford College); Evyn Insalaco (Flagler Palm Coast ’16, Southeastern); MaShawn Knight (Godby ’14, Brewton-Parker); Nartorian Lee (Orange Park ’17, NW Kansas TC); Kaz Maia (Flagler Palm Coast ’16, Iowa Lakes CC); Jacob Marin (Wakulla ’17, Queens University of Charlotte NCWA); Josh Martin (Lincoln ’17, Newberry); Max Martinez (Marianna ’17, Ellsworth CC); Richie McClanahan (Arnold ’17, Penn State); Glaston McKenzie (First Coast ’15, Brewton-Parker); Johan Olarte (Sandalwood ’08, Reinhardt University); Robert Parland (University Christian ’13, Coker College); Joseph Pearson (Ft Walton Beach ’17, Huntingdon); Mitchell Pendleton (Sandalwood ’15, Navy); William Pickren (Arnold ’17, Arizona State); Marcus Reid (Orange Park ’17, Spartanburg Methodist); Rory Roderick (Oakleaf ’13, South Florida NCWA); Jaycie Rudd (Lincoln ’16, Ellsworth CC); Noah Satterfield (Marysville OH ’15, parents now live in Nease district, Davidson College); Tristain Sichmeller (Clay ’15, Concordia NE); Kristopher Smith (St. Augustine ’16, Grays Harbor NCWA); Kendall Townley (Tate ’17, Huntingdon); David Trigg (University Christian ’15, Liberty NCWA); Justin Trinh (Ridgeview ’16, Central Florida NCWA); Corey Van Dorn (Orange Park ’14, Nebraska-Kearney); Kaleb Warner (Columbia ’15, Central Missouri); Zoe Wight (Gulf Breeze ’14, Life women); Max Worthington (Pedro Menendez ’17, Lindsey Wilson).

On hiatus: Gabe Beyer (Leon ’16, on mission, Arizona State); Narek Stepanyan (Fletcher ’17, SDSU, joining team in 2018-19).

Coaches: Chris Bono (Bolles alum, South Dakota State); Cy Wainwright (Clay alum, Newberry).

Friday-Saturday, February 23-24
NJCAA national tournament, Council Bluffs IA
Belmont Abbey, Coker, Newberry at Division II Super Region II, Findlay OH
Nebraska-Kearney, Fort Hays State at Division II Super Region, Las Vegas NM
Central Missouri, Minot State at Division II Super Region III, St Cloud MN
Hampden-Sydney, Johns Hopkins at Division III East Regional

Saturday, February 24
Central Florida at NCWA SEC Championship
Grays Harbor at NCWA Northwest Regionals, Aberdeen WA
Liberty NCWA at Mid-Atlantic Conference, Lynchburg VA
Queens University of Charlotte at NCWA qualifier, Allen TX

Saturday-Sunday, February 24-25
Rhode Island College at Division III Northeast Regional
Huntingdon at Division III Central Regional

Sunday, February 25
Pac-12 Championships, Corvallis OR

Friday-Saturday, March 2-3
NAIA nationals, Des Moines IA

Saturday, March 3
Southern Conference Championship, Charleston SC

Saturday-Sunday, March 3-4
Big 12 Conference, Tulsa OK
Big Ten Conference, East Lansing MI
EIWA Championships, Hempstead NY

Thursday-Saturday, March 8-10
NCWA national tournament, Allen TX

Friday-Saturday, March 9-10
Division II nationals, Cedar Rapids IA
Division III nationals, Cleveland OH

Thursday-Saturday, March 15-17
Division I nationals, Cleveland OH

Advertisements
%d bloggers like this: