Week 06

Saturday, January 6

At Yulee
1A-District 3 Duals

First Round
Baker County 42, Fernandina Beach 24
(first match at 170)
106: Jeremy Mahoney (FB) fft. 113: Double fft. 120: David Jackson (BC) p. Thomas Wright, 1:20. 126: Camden Smith (FB) p. Jose Torres, 4:43. 132: Jordan Johnson (BC) p. Blade Wailes, 2:42. 138: Devin Cole (BC) fft. 145: Double fft. 152: Double fft. 160: Earl Starling (BC) p. John Powell, 2:45. 170: Tyler Harris (FB) fft. 182: Nathan Manning (FB) p. James Barnett, 5:59. 195: Josh Ossmann (BC) p. Uriah Giedrys, 1:17. 220: Blake Dicks (BC) p. Robbie Elefterion, 5:18. 285: Jaqrez Elliott (BC) fft.

Semifinals
Clay 64, Baker County 9
(first match at 182)
106: Josh McGinnis (Cl) fft. 113: Double fft. 120: Stevie Chopek (Cl) p. Jackson, 3:49. 126: Cale Hoskinson (Cl) p. Torres, 1:25. 132: Johnson (BC) d. Gabe Peddichord, 12-8. 138: Peyton Hughes (Cl) p. Cole, 2:19. 145: Grant Stanish (Cl) fft. 152: Dylan Taylor (Cl) p. Starling, 1:33. 160: Connor Green (Cl) fft. 170: Carson Yost (Cl) fft. 182: Abbott Taylor (Cl) p. Bennett, 3:41. 195: Kurt Jackson (Cl) p. Ossmann, :56. 220: Dicks (BC) p. Joe Grelli, 1:13. 285: Ryan Rivers (Cl) md. Elliott, 10-0.

West Nassau 51, Yulee 30
(first match at 170)
106: Wesley Carlisle (WN) fft. 113: Trevor Gladson (Y) p. Kyle Overturf, :49. 120: Bryce Bees (Y) p. Brendan Ferenchik, :39. 126: Jake Blount (WN) p. Aston Ricks, 1:10. 132: Bradley Hulett (WN) p. Jonah Luna, 4:40. 138: Logan Blaise (Y) p. Anthony Neely, 1:37. 145: Bradly Kraai (WN) d. De’Von Worthen, 8-6. 152: Requan Works (WN) p. Tyler Berrier, :58. 160: Mark Hall (WN) p. Gunner Harrison, 3:20. 170: Breyer Wood (WN) p. Victor Janson, 3:01. 182: Zachary Boston (WN) fft. 195: Justin Curry (WN) p. Gage Rogero, :59. 220: David Crawford (Y) p. Daniel Boylan, 5:55. 285: McKenzie Lewis (Y) p. Tre’Von Gray, :43.

Final
Clay 68, West Nassau 6
(first match at 195)
106: McGinnis (Cl) md. Carlisle, 12-0. 113: Overturf (WN) fft. 120: Chopek (Cl) p. Ferenchik, 1:22. 126: Hoskinson (Cl) d. Blount, 6-2. 132: Peddichord (Cl) d. Hulett, 14-7. 138: Hughes (Cl) p. Hulett, 2:45. 145: Stanish (Cl) p. Kraai, 4:49. 152: D. Taylor (Cl) md. Works, 9-0. 160: Green (Cl) p. Hall, 2:52. 170: Yost (Cl) p. Wood, 2:41. 182: A. Taylor (Cl) p. Boston, 1:01. 195: Jackson (Cl) p. Curry, 1:57. 220: Grelli (Cl) p. Boylan, 1:41. 285: Rivers (Cl) p. Gray, 2:55.

3rd Place
Yulee 42, Baker County 30
(first match at 195)
106: Double fft. 113: Gladson (Y) p. Aaron Norman, :43. 120: Bees (Y) p. Jackson, 1:03. 126: Ricks (Y) p. Torres, :49. 132: Johnson (BC) p. Duffy, 1:32. 138: Cole (BC) p. Blaise, 1:52. 145: Worthen (Y) fft. 152: Berrier (Y) p. Starling, 5:26. 160: Harrison (Y) fft. 170: Double fft. 182: Barnett (BC) p. Janson, 1:53. 195: Ossmann (BC) p. Crawford, 4:48. 220: Dicks (BC) fft. 285: Lewis (Y) p. Elliott, :25.

At St Johns
Midway 6-Way

Team standings: 1. Creekside 5-0. 2. Orange Park 4-1. 3. Bolles 3-2. 4. Fletcher 2-3. 5. Gainesville 1-4. 6. St. Augustine 0-5.

Round 1
(first match at 132)

Fletcher 37, Gainesville 28
106: Double fft. 113: Nathan Fox (G) fft. 120: Double fft. 126: Dishant Rami (G) p. Holden Thayer, 4:31. 132: Colton Lawrence (F) p. Nicholas Hanson. 138: Douglas Tappin (F) fft. 145: Tyler Dalldorf (F) md. Logan Fernandez-Smith, 10-0. 152: Tyson Petrie (F) p. Josh Cohn, 3:34. 160: Bronson Carter (G) md. Trey Gyllin, 17-6. 170: Stone Rockhill (F) p. Jerome Hamilton, 1:11. 182: Pierre Toney (G) p. Joel Rodriguez, :47. 195: Corey Ryan (G) fft. 220: Michael Strong (F) d. Alex Anzivino, 13-10. 285: Stanley Hollenbach (F) p. Joshua Fortson, :40.

Orange Park 43, St. Augustine 18
106: Davon Bailey (OP) fft. 113: Double fft. 120: Cam Broughton (OP) d. Gabriel Galloza, 9-7. 126: Jonathan Bailey (SA) p. Keli Parks, 1:20. 132: Dean Ganci (OP) md. Cedric Diaz, 14-0. 138: Arlo Wilson (OP) p. Logan Glisson, 3:22. 145: Matthew Poucher (OP) fft. 152: Double fft. 160: Jacob Campbell (OP) fft. 170: Tracey Beshara (SA) p. Robert McGlynn, 3:43. 182: Jacob Moore (OP) fft. 195: Reed Danielson (OP) fft. 220: Double fft. 285: Robert Zuzu (SA) p. Reese Sheehan, 2:24.

Creekside 60, Bolles 17
106: Kai Pelleriti (Cr) fft. 113: Luke Davis (Cr) fft. 120: CJ Sexton (Cr) p. Dalton Posick, 1:15. 126: Andrew Keck (Cr) fft. 132: Jake Summers (Cr) p. Julian Morris, 3:48. 138: Michael Little (Cr) fft. 145: KJ Fagan (B) tf. Jalen Hines, 20-3. 152: Josh Benavides (Cr) d. JJ Rodriguez, 11-5. 160: Billy Shaw (Cr) p. Luke Selmont, :53. 170: Tristan Diaz (Cr) d. CJ Grimes, 6-4. 182: Brandon Dickman (Cr) p. Ethan Asbury, :30. 195: Trey Chesser (Cr) p. David Adewale, :49. 220: Mason Yost (B) p. Caleb Dickens, 1:52. 285: Pearson Toomey (B) fft.

Round 2
(first match at 138)

Creekside 53, Orange Park 15
106: Bailey (OP) d. Pelleriti, 8-1. 113: Davis (Cr) fft. 120: Broughton (OP) p. Sexton, 1:59. 126: Ganci (OP) p. Keck, :52. 132: Summers (Cr) p. Wilson, 3:14. 138: Little (Cr) p. Poucher, 3:16. 145: Hines (Cr) fft. 152: Benavides (Cr) fft. 160: Shaw (Cr) md. Campbell, 12-0. 170: Diaz (Cr) d. McGlynn, 12-6. 182: Chesser (Cr) p. Moore, 3:09. 195: Dickman (Cr) md. Danielson, 12-4. 220: Dickens (Cr) p. Sheehan, 1:38. 285: Double fft.

Bolles 42, St. Augustine 27
106: Double fft. 113: Double fft. 120: Galloza (SA) d. Posick, 5-4. 126: Bailey (SA) fft. 132: Diaz (SA) p. Morris, 3:12. 138: Glisson (SA) fft. 145: Chavez (B) fft. 152: Fagan (B) fft. 160: Selmont (B) fft. 170: Beshara (SA) p. Grimes, 1:54. 182: Asbury (B) fft. 195: Adewale (B) fft. 220: Yost (B) fft. 285: Toomey (B) p. Zuzu, 3:06.

Round 3
Creekside 63, Gainesville 18
(first match at 145)
106: Pelleriti (Cr) fft. 113: Davis (Cr) p. Fox, 5:18. 120: Sexton (Cr) fft. 126: Keck (Cr) p. Rami, 1:04. 132: Summers (Cr) p. Hanson, 2:24. 138: Little (Cr) fft. 145: Hines (Cr) p. Fernandez-Smith, 1:02. 152: Benavides (Cr) d. Cohn, 9-4. 160: Shaw (Cr) p. Carter, 3:19. 170: Hamilton (G) p. Diaz, 4:43. 182: Dickman (Cr) p. Toney, 1:16. 195: Chesser (Cr) p. Anzivino, 2:31. 220: Ryan (G) p. Dickens, 1:23. 285: Fortson (G) fft.

Bolles 35, Fletcher 18
(first match at 138)
106: Double fft. 113: Double fft. 120: Double fft. 126: Posick (B) p. Thayer, 3:32. 132: Lawrence (F) p. Morris, 5:57. 138: Tappin (F) fft. 145: Chavez (B) d. Dalldorf, 10-7. 152: Fagan (B) d. Petrie, 3-2. 160: Rodriguez (B) d. Gyllin, 7-4. 170: Grimes (B) d. Rockhill, 6-4. 182: Asbury (B) p. Hall, 4:55. 195: Adewale (B) fft. 220: Yost (B) p. Strong, 2:46. 285: S. Hollenbach (F) p. Toomey, 3:23.

Round 4
Gainesville 45, St. Augustine 24
(first match at 138)
106: Double fft. 113: Double fft. 120: Fox (G) d. Galloza, 16-9. 126: J. Bailey (SA) p. Rami, 5:26. 132: Diaz (SA) p. Hanson, 3:46. 138: Glisson (SA) fft. 145: Fernandez-Smith (G) fft. 152: Cohn (G) fft. 160: Carter (G) fft. 170: Beshara (SA) p. Thomas Lancer, :45. 182: Hamilton (G) fft. 195: Anzivino (G) fft. 220: Ryan (G) fft. 285: Joshua Riddle (G) p. Zuzu, 1:26.

Orange Park 46, Bolles 30
(first match at 152)
106: D. Bailey (OP) fft. 113: Double fft. 120: Broughton (OP) p. Posick, :52. 126: Parks (OP) fft. 132: Ganci (OP) md. Morris, 12-3. 138: Wilson (OP) fft. 145: Fagan (B) p. Poucher, 1:37. 152: Chavez (B) fft. 160: Campbell (OP) p. Rodriguez, 1:56. 170: McGlynn (OP) p. Selmont, 1:56. 182: Moore (OP) p. Asbury, 1:27. 195: Danielson (OP) p. Adewale, :52. 220: Yost (B) p. Sheehan, :31. 285: Toomey (B) fft.
(Editor’s Note: Original scoresheet had result at 160 the other way).

Round 5
Creekside 54, Fletcher 28
(first match at 152)
106: Pelleriti (Cr) fft. 113: Davis (Cr) fft. 120: Sexton (Cr) fft. 126: Lawrence (F) p. Keck, 5:49. 132: Summers (Cr) p. Thayer, :45. 138: Tappin (F) p. Little, 3:18. 145: Dalldorf (F) md. Hines, 13-3. 152: Petrie (F) p. Benavides, 3:14. 160: Shaw (Cr) p. Gyllin, 5:00. 170: Diaz (Cr) p. Rockhill, 3:34. 182: Dickman (Cr) p. Hall, 1:33. 195: Chesser (Cr) fft. 220: Dickens (Cr) p. Strong, 1:57. 285: Ethan Hollenbach (F) fft.

Orange Park 46, Gainesville 21
(first match at 160)
106: Double fft. 113: Bailey (OP) d. Fox, 13-9. 120: Parks (OP) fft. 126: Broughton (OP) d. Rami, 10-3. 132: Ganci (OP) p. Hanson, :25. 138: Wilson (OP) fft. 145: Fernandez-Smith (G) d. Poucher, 6-1. 152: Cohn (G) fft. 160: Campbell (OP) p. Carter, 5:03. 170: McGlynn (OP) p. Lancer, 5:21. 182: Moore (OP) p. Toney, :46. 195: Danielson (OP) md. Ryan, 15-3. 220: Anzivino (G) p. Sheehan, :23. 285: Fortson (G) fft.

Round 6
Fletcher 42, St. Augustine 24
(first match at 145)
106: Double fft. 113: Double fft. 120: Galloza (SA) fft. 126: Lawrence (F) p. Bailey, 4:32. 132: Diaz (SA) p. Thayer, 2:22. 138: Tappin (F) p. Glisson, :55. 145: Dalldorf (F) fft. 152: Petrie (F) fft. 160: Gyllin (F) fft. 170: Beshara (SA) p. Rockhill, 1:41. 182: Craig Hall (F) fft. 195: Double fft. 220: Strong (F) fft. 285: Zuzu (SA) p. E. Hollenbach, 1:12.

Round 7

Creekside 65, St. Augustine 12
(first match at 160)
106: Pelleriti (Cr) fft. 113: Double fft. 120: Davis (Cr) p. Galloza, 1:28. 126: Keck (Cr) p. Bailey, 1:30. 132: Summers (Cr) tf. Diaz, 15-0. 138: Little (Cr) p. Glisson, :24. 145: Hines (Cr) fft. 152: Benavides (Cr) fft. 160: Shaw (Cr) fft. 170: Beshara (SA) p. Diaz, 1:55. 182: Dickman (Cr) fft. 195: Chesser (Cr) fft. 220: Dickens (Cr) fft. 285: Zuzu (SA) fft.

Bolles 33, Gainesville 30
(first match at 160)
106: Double fft. 113: Fox (G) fft. 120: Double fft. 126: Posick (B) d. Rami, 8-1. 132: Morris (B) p. Hanson, 2:56. 138: Double fft. 145: Chavez (B) p. Fernandez-Smith, 1:16. 152: Fagan (B) p. Kitchen, 5:06. 160: Carter (G) p. Rodriguez, :55. 170: Grimes (B) p. Hamilton, 1:05. 182: Toney (G) p. Asbury, :40. 195: Ryan (G) p. Adewale, 1:15. 220: Anzivino (G) p. Yost, 1:44. 285: Toomey (B) p. Riddle, 2:57.

Orange Park 37, Fletcher 30
(first match at 170)
106: Double fft. 113: Bailey (OP) fft. 120: Parks (OP) fft. 126: Broughton (OP) md. Lawrence, 12-4. 132: Ganci (OP) p. Thayer, :51. 138: Tappin (F) p. Wilson, :29. 145: Dalldorf (F) p. Poucher, 1:34. 152: Petrie (F) fft. 160: McGlynn (OP) d. Gyllin, 8-4. 170: Rockhill (F) fft. 182: Moore (OP) p. Rodriguez, :40. 195: Double fft. 220: Danielson (OP) p. Strong, 1:06. 285: S. Hollenbach (F) p. Sheehan, 1:35.

Friday, January 5

At Lake City
2A-District 2 Duals

Semifinals
(first match at 182)
Lincoln 54, Gainesville 24
106: Adam Barnes (L) fft. 113: Nathan Fox (G) p. Jonah Wood, :23. 120: Ikeon Myles (L) d. Dishant Rami, 6-1. 126: Hayden Buzick (L) fft. 132: Gavin Chism (L) d. Nicholas Hanson, 12-5. 138: Anderson Stennett (L) fft. 145: Eli Crum (L) p. Logan Fernandez-Smith, 1:08. 152: Reed Watterson (L) p. Josh Cohn, 4:21. 160: Bronson Carter (G) p. Evan Taylor, 1:45. 170: Justin Grant (L) p. Jerome Hamilton, :36. 182: Gus Altenburg (L) p. Pierre Toney, 3:45. 195: Corey Ryan (G) p. Selah Craft, 3:43. 220: Alex Anzivino (G) p. Reggie Toombs, 1:37. 285: Jonquille Rivers (L) p. Joshua Riddle, :26.

Columbia 65, Chiles 12
106: Brett Millard (Col) p. Cole Thomas. 113: Ethan Dhanarajan (Chi) fft. 120: Ian McGuigan (Col) p. Alex Adkins. 1:54. 126: Alex McGuigan (Col) tf. Chase O’Brian, 15-0. 132: Connor Mote (Col) p. William Wiggins, 1:52. 138: Daveon Brown (Col) d. Michael Miralles, 11-6. 145: Kaleb Davis (Col) p. Kevonte Times, 1:35. 152: Austin Nolan (Chi) p. Jonathen Sobczak, 2:14. 160: Preston O’Quinn (Col) p. Bryce Hudson, 3:23. 170: David Thompson (Col) p. Robert McGill, 2:57. 182: Zion James (Col) p. Gage Bunton, 3:05. 195: Zhaquez Griffen (Col) d. Austin Wheeler, 12-6. 220: Kouvaris Combs (Col) p. Elijah Borden, :29. 285: Connor Davidson (Col) p. Mark Barnette, 1:11.

3rd place
(first match at 195)
Gainesville 45, Chiles 34
106: Dhanarajan (Chi) fft. 113: Fox (G) p. Thomas (Chi), 1:14. 120: Rami (G) d. Adkins, 9-3. 126: O’Brian (Chi) fft. 132: Hanson (G) p. Wiggins, :19. 138: Miralles (Chi) fft. 145: Times (Chi) p. Fernandez-Smith, 4:39. 152: Kitchen (G) p. Michael Hawkins, 2:25. 160: Nolan (Chi) p. Carter, 1:19. 170: McGill (Chi) md. Hamilton, 12-1. 182: Toney (G) fft. 195: Ryan (G) p. Wheeler, 1:43. 220: Anzivino (G) p. Borden, :12. 285: Riddle (G) p. Barnette, :37.

1st place
Lincoln 39, Columbia 37
106: Millard (Col) p. Barnes, 2:59. 113: Wood (L) fft. 120: I. McGuigan (Col) p. Myles, 2:31. 126: Chace Curtis (Col) p. Buzick, :33. 132: Daniel Mann (Col) p. Chism, 1:24. 138: Matt Ross (Col) md. Stennett, 11-1. 145: Crum (L) p. Matthew Arango, 2:30. 152: Watterson (L) d. Obie Smith, 8-2. 160: O’Quinn (Col) p. Taylor, 1:54. 170: Grant (L) p. Thompson, 2:23. 182: James (Col) d. Jared Newhall, 8-4. 195: Craft (L) p. Griffen, 1:07. 220: Toombs (L) p. Combs, 3:36. 285: Rivers (L) p. Davidson, 1:32.
Records: Lincoln 10-0, Columbia 16-3, Gainesville 12-14, Chiles 2-5. Next competition: Lincoln at 2A-Region 1 Duals, Niceville, Thursday, January 11; Columbia at Billy Saylor Invitational, Suwannee, Saturday; Gainesville at Midway 6-Way, Creekside, Saturday; Chiles at Thomas County Central (GA) tri-meet, Tuesday.

At Live Oak
1A-District 2 Duals

Florida High 40, Suwannee 28
106: Xander Kirkland (S) p. Emil Ganim. 113: Brooks Dyer (FH) md. Timothy Jolicoeur, 10-0. 120: Tyler Reeve (FH) d. Jordan Ware, 12-10. 126: Chase Clark (S) d. Dennis Ganim, 6-4. 132: Nic Timmons (FH) d. Caleb Wood, 5-3. 138: Max Metcalf (FH) p. Caleb Parsons. 145: Micah Perdue (FH) p. Nicho Lyras, 2:00. 152: Terrell Williams (S) md. Noah Perdue, 10-2. 160: Blaine Howard (S) d. Syre Ganim, 8-6, SV. 170: Chauncy Riggsby (FH) p. Larson Zimmerman, 2:00. 182: Will Haigler (FH) fft. 195: Amarrie Harris (FH) fft. 220: Cade McKinley (S) fft. 285: Billy Duchaj (S) p. Logan Stinson.

Wakulla 39, Florida High 34
106: E. Ganim (FH) p. Jackson Merrick. 113: Dyer (FH) p. Raymond Hatchman. 120: Reeve (FH) d. Matthew Owen, 3-2. 126: D. Ganim (FH) fft. 132: Timmons (FH) d. Charlie Owens, 9-7. 138: Micah Lanier (Wak) d. Metcalf, 5-1. 145: Chase Roberts (Wak) p. Zachary Yount. 152: Noah Wilson (Wak) p. N. Perdue. 160: S. Ganim (FH) p. Gavin Kaufmann. 170: Trevor Hart (Wak) ID over Riggsby. 182: Haigler (FH) md. Andrew Annand, 8-0. 195: Ronnie Thomas (Wak) p. Harris. 220: Chayton Bussey (Wak) fft. 285: Darius Wilkins (Wak) p. Stinson.

Wakulla 56, Suwannee 24
106: Kirkland (S) p. Merrick. 113: Jolicoeur (S) p. Hatchman. 120: Owen (Wak) p. Ware. 126: Clark (S) fft. 132: Owens (Wak) p. Eric Hurst. 138: Lanier (Wak) tf. Parsons, 15-0. 145: Roberts (Wak) p. Lyras. 152: Wilson (Wak) d. Williams, 6-4. 160: Howard (S) p. Cole Baggett. 170: Hart (Wak) p. Zimmerman. 182: Annand (Wak) fft. 195: Thomas (Wak) fft. 220: Bussey (Wak) p. McKinley. 285: Wilkins (Wak) p. Duchaj.
Next competition: Wakulla at 1A-Region 1 Duals, Marianna hosts, Thursday; Florida High, Suwannee at Billy Saylor Invitational, Suwannee hosts, Saturday.

At Jacksonville
Bishop Kenny 54, Oakleaf 20
(first match at 113)
106: Ryan Mayer (BK) fft. 113: Abdiert Escobar (O) p. Reilly Gentges, 2:55. 120: Jack Delaney (BK) p. Brandean Bacolor, 2:59. 126: Ryan Rosano (O) p. Jack Donghit, 3:36. 132: David Parkes (O) d. Garrett Tirado, 6-5. 138: Ethan Gustilo (O) tf. Daniel Maher, 4:47. 145: Andrew Slade (BK) p. Trenton Carroll, 3:02. 152: Joey Cusick (BK) p. Caedru Escoreal, 2:35. 160: Ryan Bell (BK) d. John Descargar, 4-1. 170: Jimmy Citrano (BK) md. Lavell Jones, 16-8. 182: Nick Beenen (BK) p. Isaiah Graham, 5:06. 195: Connor Sidman (BK) fft. 220: John Alexander (BK) p. Od’Juan Whitfield, 1:45. 285: Josiah McCallum (BK) tf. Demonte Richmond, 4:00.
Records: Bishop Kenny 4-0, Oakleaf 23-6. Next competition: Bishop Kenny at Rob Bierbaum Invitational, Episcopal hosts, Saturday; Oakleaf at Trojan Invitational, Lincoln hosts, January 13.

Thursday, January 4

At Orange Park
2A-District 3 Duals

Semifinals
Orange Park 72, Terry Parker 12
106: Davon Bailey (OP) fft. 113: Joseph Hubbard (OP) fft. 120: Cameron Broughton (OP) fft. 126: Dean Ganci (OP) fft. 132: Aaron Forrester (OP) fft. 138: Arlo Wilson (OP) fft. 145: Matthew Poucher (OP) p. Danielle Farmer, :20. 152: Mina Gibson (TP) fft. 160: Robert McGlynn (OP) p. Darius Farmer, 5:04. 170: Jacob Campbell (OP) p. Landon Dains, 3:20. 182: Jacob Moore (OP) fft. 195: Reed Danielson (OP) p. Ben Sabella, 2:54. 220: Jonathan Garcia (OP) p. Evan Blackman, 1:48. 285: Evan Jefferson (Par) p. Reese Sheehan. (EDITOR’S NOTE: The result at 170 should have been the other way around, but the scoresheet had it scored as an Orange Park fall).

Ridgeview 43, Middleburg 33
106: Tazz Hampton (M) p. Bradley Saam. 113: James Benton (M) p. Gabe Guzman. 120: Hunter Ganion (M) fft. 126: Austin Benton (M) p. Jonathan Kaylor. 132: Chris Burch (M) d. Tanner Belden, 9-5. 138: Saeid Ejmali (Rid) d. Storm Mercado, 7-6. 145: Christian Downs (Rid) md. Dustin Tollison, 8-0. 152: Bryce Williams (M) p. Malachi Martin. 160: Reed Propes (Rid) p. Chris Conaway. 170: John Tiedeman (Rid) p. Alex Nayfack. 182: Troy Harris (Rid) fft. 195: Nick Siemenof (Rid) fft. 220: Gunner Booth (Rid) fft. 285: Nai Rousseau (Rid) fft.

Championship
Ridgeview 45, Orange Park 26
106: Bailey (OP) d. Saam, 7-6. 113: Guzman (R) p. Hubbard. 120: Broughton (OP) fft. 126: Ganci (OP) d. Kaylor, 5-2. 132: Belden (R) p. Forester. 138: Ejmali (R) p. Wilson. 145: Downs (R) p. Poucher. 152: Martin (R) fft. 160: Campbell (OP) d. Propes, 9-2. 170: Tiedeman (R) p. McGlynn. 182: Harris (R) d. Moore, 11-4. 195: Danielson (OP) p. Siemenof. 220: Sheehan (OP) fft. 285: Rousseau (R) p. Garcia.

3rd place
Middleburg 54, Terry Parker 24
106: Hampton (M) fft. 113: J. Benton (M) fft. 120: Ganion (M) fft. 126: Logan Kline (M) fft. 132: Burch (M) fft. 138: Mercado (M) fft. 145: Tollison (M) p. Dan. Farmer, 1:15. 152: Williams (M) p. Gibson. 160: Conaway (M) p. Dar. Farmer, 1:20. 170: Dains (TP) fft. 182: Double fft. 195: Sabella (TP) fft. 220: Blackman (TP) fft. 285: Jefferson (TP) fft.

True 2nd
Orange Park 42, Middleburg 36
106: Hampton (M) p. Bailey. 113: J. Benton (M) p. Hubbard. 120: Broughton (OP) p. Ganion. 126: A. Benton (M) p. Ganci. 132: Burch (M) p. Forester. 138: Mercado (M) p. Wilson. 145: Tollison (M) p. Poucher. 152: Double fft. 160: Campbell (OP) DQ over Williams. 170: McGlynn (OP) p. Conaway. 182: Moore (OP) fft. 195: Danielson (OP) fft. 220: Sheehan (OP) fft. 285: Garcia (OP) fft.
Records: Ridgeview 8-4, Orange Park 19-12, Middleburg 16-9, Terry Parker 0-14 (not including Longhorn Duals due to missing results). Next competition: Ridgeview at Cradle Cancer, Jensen Beach, Friday-Saturday; Orange Park at Midway 6-Way, Saturday; Middleburg at Trojan Invitational, Lincoln, January 13; Terry Parker hosts Army Duals, January 12-13.

At Jacksonville
1A-District 4 Duals

Championship
Bishop Kenny 63, Bolles 11
(first match at 106)
106: Jacob Witt (Bol) tf. Ryan Mayer, 3:32. 113: Reilly Gentges (BK) p. Aidan Mayo, 1:45. 120: Jack Delaney (BK) fft. 126: Jack Donghit (BK) d. Dalton Posick, 9-5. 132: Julian Morris (Bol) d. Daniel Maher, 9-4. 138: Garrett Tirado (BK) fft. 145: Andrew Slade (BK) p. KJ Fagan, 4:48. 152: Joey Cusick (BK) p. JJ Rodriguez, 1:38. 160: Ryan Bell (BK) p. Colson Cronk, 2:25. 170: CJ Grimes (Bol) d. Jimmy Citrano, 9-3. 182: Nick Beenen (BK) p. Ethan Asbury, 2:35. 195: Connor Sidman (BK) p. David Adewale, 2:31. 220: John Alexander (BK) p. Mason Yost, 1:51. 285: Josiah McCallum (BK) p. Pearson Toomey, 1:57.
Records: Bishop Kenny 3-0, Bolles 3-3. Next competition: Bishop Kenny hosts Oakleaf, Friday, 7 p.m.; Bolles at Rob Bierbaum Invitational, Episcopal, Saturday.

At Orange Park
Oakleaf 55, Matanzas 18
(first match at 120)
106: Shawn Culbreth (M) p. Jacob McKee, 2:35. 113: Ethan Goodman (M) d. Abdiert Escobar, 4-2. 120: Josh Bower (M) d. Brandean Bacolor, 3-1. 126: Ryan Rosano (O) p. Stone White, 3:03. 132: David Parkes (O) d. Caleb Bower, 9-6. 138: Ethan Gustilo (O) md. Griffin Wilder, 18-4. 145: Trenton Carroll (O) p. Ian Eckert, 3:39. 152: CJ Escoreal (O) p. AJ Pieroni, 4:12. 160: John Descargar (O) fft. 170: Lavell Jones (O) fft. 182: Isaiah Graham (O) p. Tyrel Scheltz, 1:53. 195: Christian Zaborowski (M) fft. 220: Od’juan Whitfield (O) p. Logan Wells, 4:57. 285: Demonte Richmond (O) p. Cecil Bermudez, 2:42.
Records: Oakleaf 23-5, Matanzas 17-6. Next competition: Oakleaf at Bishop Kenny, Friday; Matanzas at 2A-Region 1 duals, site TBA, Thursday, January 11.

At Ft Walton Beach (Choctaw host)
Ft Walton Beach 45, Choctaw 35
106: Giovani Gonzalez (Cho) tf. Weston Burbidge, 21-5. 113: Brandon Mallin (FWB) p. David Tambula. 120: Sterling Glover (FWB) ID over Jerson Cabiao. 126: Jacky Grissom (Cho) fft. 132: Colwyn Mason (FWB) d. Eli Smith, 13-6. 138: Logan Myers (Cho) p. Walker Robinson. 145: Carlos Bogan (Cho) fft. 152: Dentin Bottino (Cho) fft. 160: Ajani Berlin (Cho) p. Eddie Alexis. 170: Nick Woodward (FWB) p. Taylor Newnam. 182: Connor Cleveland (FWB) p. Louis Lloyd. 195: Mitchell Gallup (FWB) p. Michael Barton. 220: Owen Yancy (FWB) p. Aiden Savage. 285: Valentin Tristan (FWB) p. Keone Corpuz.
Next competition: Choctaw at Trojan Invitational, Lincoln hosts, January 13; Ft Walton Beach at Southeastern Pools, Thompson ALA, January 12-13.

%d bloggers like this: