Week 09

Weekend, February 1-2

At Charlotte HS, Punta Gorda

Gene Gorman Showcase Duals
Standings: 1. Tampa Jesuit; 2. Charlotte; 3. Jensen Beach; 4. Southridge; 5. Lemon Bay; 6. Lakewood Ranch; 7. Golden Gate; 8. Immokalee.

Round 1
(first match at 106)
Charlotte 52, Jensen Beach 10
106: Dylan Layton (JB) dec. Andrew Austin (C) 7-2; 113: Patrick Nolan (C) dec. Nick Davenport (JB) 6-4; 120: Donovan Cataldi (C) p. Bransen Byrd (JB) 2:54; 126: Isaac Church (C) dec. Bennet Brown (JB) 11-6; 132: Malachi Schaeffer (C) p. Tyler Savastano (JB) 1:27; 138: Ted Gjerde (C) p. Matt O`Hara (JB) 0:51; 145: Cody Rice (C) dec. Wyatt Kirkham (JB) TB-1 10-5; 152: Lucas Willis (C) dec. Chris Williams (JB) 8-2; 160: Hayden Zehe (JB) dec. Matthew Andou (C) 7-1; 170: Thomas Fehling (JB) maj. dec. Sean Taft (C) 10-2; 182: Cade Newton (C) p. James Sisson (JB) 1:51; 195: Anthony Andou (C) maj. dec. Sean Fitzgerald (JB) 11-0; 220: Jose Valdez (C) p. Levi Krakoff (JB) 0:48; 285: Taylor Johnson (C) by FF.

Lemon Bay 69, Immokalee 12
106: Johnathon Hartsikov-Newsome (LB) by FF; 113: Bryce Taranto (LB) dec. Woolf Jean Francois (I) 12-6; 120: Jean St. Fleur (I) p. Hunter DeGore (LB) 2:38; 126: Gabriel Ramirez (I) p. Parker Stevens (LB) 1:17; 132: Eric Dagg (LB) p. Giovanni Herrera (I) 1:56; 138: Derick Dagg (LB) by FF; 145: Luke Heffner (LB) p. Alexis Nito (I) 3:40; 152: Lance Schyck (LB) by FF; 160: Marshall Locke (LB) by FF; 170: Tyson Davids (LB) p. Wilber Lopez (I) 0:34; 182: Alex Ekland (LB) p. Alexis Figueroa (I) 3:12; 195: Loius Baldor (LB) p. Josue Vargas (I) 2:21; 220: Unknown (LB) by FF; 285: Kyle Dragon (LB) p. Joshua Joseph (I) 3:38.

Southridge 43, Golden Gate 18
106: Double FF; 113: Christopher Busutil (S) by FF; 120: Anthony Siplin (S) dec. Michael Gonzalez (GG) OT 3-1; 126: Conner Hueck (S) by FF; 132: Gerald Roger (GG) p. Kavon Davis (S) 3:33; 138: Cyrus Williams (S) dec. Anthony Valdivia (GG) 7-3; 145: Andy Martinez (GG) p. Quiton Johnson (S) 4:10; 152: Johnny Lovett (S) p. Lais Cardero (GG) 4:38; 160: Jalen Durham (S) p. Jorge Davila-Diaz (GG) 3:45; 170: Unknown (S) by FF; 182: Dedric Marshall (S) p. Kevin Jean-Jacques (GG) 2:55; 195: ziare Terrelonge (S) maj. dec. Dorien Parris (GG) 17-7; 220: Taso Kourtakis (S) dec. Roger Monge (GG) 8-3; 285: Andres Herrera (GG) p. Adam Santana (S) 2:49.

Tampa Jesuit 75, Lakewood Ranch 0
106: Kai Owen (J) p. Simon Thomas (LR) 2:56; 113: Braden Basile (J) p. Aiden Zimmerman (LR) 1:29; 120: Tom Crook (J) p. Cam Schilson (LR) 2:49; 126: Jack Crook (J) p. Travis Ference (LR) 3:12; 132: William McGill (J) maj. dec. Jamal Aoudi (LR) 9-1; 138: Sergio Desiante (J) tech. Matthew Monohan (LR) 19-4; 145: Ethan Basile (J) p. Brandon Herten (LR) 1:28; 152: Miguel Coste (J) maj. dec. Tommy Wells (LR) 13-1; 160: Tim Eberly (J) maj. dec. Ranson Coons (LR) 11-1; 170: Tony Alberdi (J) p. Anthony Salerno (LR) 2:58; 182: Aidan Gingell (J) p. Joey Kelly (LR) 1:13; 195: Andre Mortensen (J) maj. dec. Andrew Henry (LR) 9-1; 220: Mason Arnold (J) p. Garrett Mancini (LR) 0:15; 285: Ryan Nelson (J) by FF.

Round 2
(first match at 113)
Charlotte 75, Lakewood Ranch 3
106: Andrew Austin (C) p. Simon Thomas (LR) 1:56; 113: Patrick Nolan (C) p. Aiden Zimmerman (LR) 4:25; 120: Donovan Cataldi (C) p. Cam Schilson (LR) 1:00; 126: Malachi Schaeffer (C) p. Travis Ference (LR) 0:54; 132: Isaac Church (C) maj. dec. Jamal Aoudi (LR) 14-2; 138: Ted Gjerde (C) p. Matthew Monohan (LR) 0:52; 145: Cody Rice (C) p. Ranson Coons (LR) 2:11; 152: Lucas Willis (C) p. Tommy Wells (LR) 1:02; 160: Matthew Andou (C) p. Kaden Franke (LR) 0:36; 170: Anthony Salerno (LR) dec. Frank Hoffman (C) 5-3; 182: Cade Newton (C) p. Joey Kelly (LR) 1:11; 195: Anthony Andou (C) tech. Andrew Henry (LR) 18-3; 220: Jose Valdez (C) p. Garrett Mancini (LR) 1:36; 285: Taylor Johnson (C) by FF.

Jensen Beach 48, Lemon Bay 24
106: Dylan Layton (JB) p. Johnathon Hartsikov-Newsome (LB) 0:08; 113: Bryce Taranto (LB) dec. Nick Davenport (JB) 5-4; 120: Bransen Byrd (JB) p. Hunter DeGore (LB) 3:37; 126: Bennet Brown (JB) p. Parker Stevens (LB) 3:00; 132: Tyler Savastano (JB) p. Eric Dagg (LB) 0:57; 138: Derick Dagg (LB) p. Jacobi Genn (JB) 4:21; 145: Wyatt Kirkham (JB) dec. Luke Heffner (LB) 5-0; 152: Lance Schyck (LB) p. Chris Williams (JB) 1:15; 160: Hayden Zehe (JB) dec. Marshall Locke (LB) 4-0; 170: Tyson Davids (LB) dec. Thomas Fehling (JB) 10-4; 182: Andrew Burnette (JB) p. Alex Ekland (LB) 0:41; 195: Sean Fitzgerald (JB) p. Loius Baldor (LB) 3:05; 220: Levi Krakoff (JB) p. Brock LaVallee (LB) 0:25; 285: Kyle Dragon (LB) by FF.

Tampa Jesuit 66, Golden Gate 10
106: Kai Owen (J) by FF; 113: Braden Basile (J) by FF; 120: Tom Crook (J) by FF; 126: Jack Crook (J) by FF; 132: Gerald Roger (GG) maj. dec. William McGill (J) 17-3; 138: Alfonso Vargas (J) dec. Anthony Valdivia (GG) 7-0; 145: Ethan Basile (J) tech. Andy Martinez (GG) 18-1; 152: Miguel Coste (J) p. Lais Cardero (GG) 4:36; 160: Tim Eberly (J) p. Jorge Davila-Diaz (GG) 2:31; 170: Tony Alberdi (J) p. Preston Drawdy (GG) 3:20; 182: Kevin Jean-Jacques (GG) p. Aidan Gingell (J) 0:47; 195: Andre Mortensen (J) maj. dec. Dorien Parris (GG) 9-1; 220: Mason Arnold (J) p. Roger Monge (GG) 2:34; 285: Ryan Nelson (J) p. Andres Herrera (GG) 0:58.

Miami Southridge 49, Immokalee 9
106: Double FF; 113: Christopher Busutil (MSR) tech. Woolf Jean Francois (I) 15-0; 120: Anthony Siplin (MSR) dec. Jean St. Fleur (I) 9-3; 126: Gabriel Ramirez (I) p. Conner Hueck (MSR) 0:57; 132: Giovanni Herrera (I) dec. Kavon Davis (MSR) 8-7; 138: Cyrus Williams (MSR) by FF; 145: Quiton Johnson (MSR) tech. Alexis Nito (I) 15-0; 152: Johnny Lovett (MSR) by FF; 160: Jalen Durham (MSR) by FF; 170: Dedric Marshall (MSR) p. Josue Vargas (I) 1:50; 182: Double FF; 195: ziare Terrelonge (MSR) p. Alexis Figueroa (I) 1:00; 220: Double FF; 285: Taso Kourtakis (MSR) p. Joshua Joseph (I) 3:03.

Round 3
(first match at 120)
Charlotte 66, Immokalee 10
106: Andrew Austin (C) by FF; 113: Patrick Nolan (C) dec. Woolf Jean Francois (I) 11-4; 120: Donovan Cataldi (C) p. Jean St. Fleur (I) Fall 4:42; 126: Gabriel Ramirez (I) maj. dec. Isaac Church (C) Maj 9-1; 132: Ted Gjerde (C) p. Giovanni Herrera (I) Fall 1:14; 138: Hunter Steed (C) by FF; 145: Cody Rice (C) p. Alexis Nito (I) Fall 1:16; 152: Lucas Willis (C) by FF; 160: Matthew Andou (C) by FF; 170: Sean Taft (C) dec. Wilber Lopez (I) Dec 5-2; 182: Cade Newton (C) p. Alexis Figueroa (I) Fall 1:08; 195: Anthony Andou (C) p. Josue Vargas (I) Fall 0:13; 220: Jose Valdez (C) by FF; 285: Joshua Joseph (I) p. Taylor Johnson (C) Fall 1:56.

Lemon Bay 57, Golden Gate 20
106: Johnathon Hartsikov-Newsome (LB) by FF; 113: Bryce Taranto (LB) by FF; 120: Hunter DeGore (LB) by FF; 126: Shea Dixon (LB) by FF; 132: Gerald Roger (GG) maj. dec. Eric Dagg (LB) Maj 17-4; 138: Derick Dagg (LB) p. Anthony Valdivia (GG) Fall 1:25; 145: Andy Martinez (GG) maj. dec. Luke Heffner (LB) Maj 11-2; 152: Lance Schyck (LB) p. Lais Cardero (GG) Fall 1:27; 160: Marshall Locke (LB) p. Jorge Davila-Diaz (GG) Fall 4:24; 170: Tyson Davids (LB) p. Preston Drawdy (GG) Fall 0:21; 182: Kevin Jean-Jacques (GG) p. Alex Ekland (LB) Fall 0:46; 195: Loius Baldor (LB) dec. Dorien Parris (GG) Dec 11-8; 220: Javier Ramirez (GG) p. Brock LaVallee (LB) Fall 1:24; 285: Kyle Dragon (LB) p. Andres Herrera (GG) Fall 4:27.

Tampa Jesuit 57, Jensen Beach 14
106: Dylan Layton (JB) dec. Kai Owen (J) SV-1 4-2; 113: Braden Basile (J) tech. Nick Davenport (JB) TF 17-2; 120: Tom Crook (J) tech. Bransen Byrd (JB) TF 18-2; 126: Jack Crook (J) p. Bennet Brown (JB) Fall 1:28; 132: Alfonso Vargas (J) dec. Tyler Savastano (JB) Dec 3-0; 138: Sergio Desiante (J) p. Matt O`Hara (JB) Fall 0:32; 145: Ethan Basile (J) maj. dec. Wyatt Kirkham (JB) Maj 9-1; 152: Miguel Coste (J) dec. Chris Williams (JB) Dec 2-1; 160: Tim Eberly (J) p. Hayden Zehe (JB) Fall 4:52; 170: Tony Alberdi (J) dec. Thomas Fehling (JB) Dec 7-2; 182: Andrew Burnette (JB) p. Aidan Gingell (J) Fall 1:32; 195: Andre Mortensen (J) maj. dec. James Sisson (JB) Maj 10-1; 220: Mason Arnold (J) p. Levi Krakoff (JB) Fall 0:40.285: Ryan Nelson (J) by FF.

Southridge 56, Lakewood Ranch 18
106: Simon Thomas (LR) by FF; 113: Christopher Busutil (MSR) p. Aiden Zimmerman (LR) Fall 0:41; 120: Anthony Siplin (MSR) p. Ben Klein (LR) Fall 0:50; 126: Conner Hueck (MSR) dec. Travis Ference (LR) Dec 10-9; 132: Jamal Aoudi (LR) p. Kavon Davis (MSR) Fall 3:37; 138: Cyrus Williams (MSR) maj. dec. Matthew Monohan (LR) Maj 18-5; 145: Quiton Johnson (MSR) maj. dec. Tommy Wells (LR) Maj 10-2; 152: Johnny Lovett (MSR) p. Brandon Herten (LR) Fall 1:07; 160: Jalen Durham (MSR) p. Kaden Franke (LR) Fall 1:47; 170: Anthony Salerno (LR) by FF; 182: Dedric Marshall (MSR) p. Joey Kelly (LR) Fall 6:00; 195: ziare Terrelonge (MSR) p. Andrew Henry (LR) Fall 1:54; 220: Taso Kourtakis (MSR) dec. Garrett Mancini (LR) Dec 8-2; 285: Adam Santana (MSR) by FF.

Round 4
(first match at 126)
Charlotte 54, Southridge 21
126: Isaac Church (C) dec. Anthony Siplin (MSR) TB-1 6-5; 132: Ted Gjerde (C) p. Kavon Davis (MSR) 0:47; 138: Cyrus Williams (MSR) p. Chase Ruiz (C) 0:32; 145: Cody Rice (C) p. Quiton Johnson (MSR) 1:38; 152: Johnny Lovett (MSR) dec. Lucas Willis (C) 1-0; 160: Matthew Andou (C) dec. Jalen Durham (MSR) 7-2; 170: Sean Taft (C) by FF; 182: Dedric Marshall (MSR) p. Cade Newton (C) 3:06; 195: Anthony Andou (C) p. ziare Terrelonge (MSR) 2:50; 220: Jose Valdez (C) p. Taso Kourtakis (MSR) 4:49; 285: Taylor Johnson (C) p. Adam Santana (MSR) 1:13; 106: Andrew Austin (C) by FF; 113: Christopher Busutil (MSR) p. Patrick Nolan (C) 3:20; 120: Donovan Cataldi (C) p. Conner Hueck (MSR) 1:58.

Lemon Bay 48, Lakewood Ranch 30
106: Simon Thomas (LR) p. Johnathon Hartsikov-Newsome (LB) 1:25; 113: Bryce Taranto (LB) p. Aiden Zimmerman (LR) 0:37; 120: Cam Schilson (LR) p. Hunter DeGore (LB) 3:03; 126: Travis Ference (LR) p. Parker Stevens (LB) 3:05; 132: Eric Dagg (LB) dec. Jamal Aoudi (LR) 9-7; 138: Derick Dagg (LB) p. Matthew Monohan (LR) 1:16; 145: Luke Heffner (LB) dec. Brandon Herten (LR) 10-3; 152: Lance Schyck (LB) p. Tommy Wells (LR) 0:19; 160: Dimitri Saaby (LB) p. Ranson Coons (LR) 3:45; 170: Marshall Locke (LB) by FF; 182: Tyson Davids (LB) p. Joey Kelly (LR) 2:14; 195: Andrew Henry (LR) p. Loius Baldor (LB) 4:50; 220: Garrett Mancini (LR) p. Ryan Day (LB) 0:54; 285: Kyle Dragon (LB) by FF.

Jensen Beach 58, Golden Gate 15
106: Dylan Layton (JB) by FF; 113: Jonny Dobbs (JB) p. Michael Perez (GG) 1:55; 120: Bransen Byrd (JB) by FF; 126: Bennet Brown (JB) by FF; 132: Gerald Roger (GG) p. Tyler Savastano (JB) 3:05; 138: Anthony Valdivia (GG) p. Jacobi Genn (JB) 10-3; 145: Wyatt Kirkham (JB) dec. Andy Martinez (GG) 6-2; 152: Chris Williams (JB) dec. Lais Cardero (GG) 7-2; 160: Hayden Zehe (JB) maj. dec. Jorge Davila-Diaz (GG) 18-5; 170: Thomas Fehling (JB) p. Preston Drawdy (GG) 0:28; 182: Andrew Burnette (JB) p. Kevin Jean-Jacques (GG) 1:33; 195: Sean Fitzgerald (JB) p. Cole Smith (GG) 2:58; 220: Levi Krakoff (JB) p. Javier Ramirez (GG) 5:37; 285: Andres Herrera (GG) by FF.

Tampa Jesuit 81, Immokalee 0
106: Kai Owen (J) by FF; 113: Braden Basile (J) by FF; 120: Tom Crook (J) tech. Jean St. Fleur (I) 16-1; 126: Jack Crook (J) d. Gabriel Ramirez (I) Inj 0:59; 132: William McGill (J) maj. dec. Giovanni Herrera (I) 11-1; 138: Alfonso Vargas (J) by FF; 145: Ethan Basile (J) p. Alexis Nito (I) 2:00; 152: Miguel Coste (J) by FF; 160: Tim Eberly (J) by FF; 170: Tony Alberdi (J) p. Alexis Figueroa (I) 0:50; 182: Aidan Gingell (J) p. Josue Vargas (I) 0:32; 195: Andre Mortensen (J) by FF; 220: Mason Arnold (J) by FF; 285: Ryan Nelson (J) p. Joshua Joseph (I) 0:36.

Round 5
(first match at 132)
Charlotte 71, Golden Gate 4
132: Gerald Roger (GG) maj. dec. Isaac Church (C) 17-5; 138: Ted Gjerde (C) p. Dumelson Murat (GG) 0:49; 145: Cody Rice (C) p. Anthony Valdivia (GG) 1:22; 152: Lucas Willis (C) p. Lais Cardero (GG) 0:46; 160: Matthew Andou (C) dec. Jorge Davila-Diaz (GG) 5-0; 170: Frank Hoffman (C) p. Preston Drawdy (GG) 3:09; 182: Cade Newton (C) dec. Kevin Jean-Jacques (GG) 5-1; 195: Anthony Andou (C) tech. Cole Smith (GG) 15-0; 220: Jose Valdez (C) p. Javier Ramirez (GG) 0:57; 285: Taylor Johnson (C) p. Andres Herrera (GG) 1:27; 106: Andrew Austin (C) by FF; 113: Patrick Nolan (C) p. Michael Perez (GG) 1:10; 120: Donovan Cataldi (C) by FF; 126: Malachi Schaeffer (C) by FF.

Tampa Jesuit 69, Lemon Bay 9
106: Kai Owen (J) p. Johnathon Hartsikov-Newsome (LB) 2:19; 113: Braden Basile (J) p. Bryce Taranto (LB) 1:55; 120: Tom Crook (J) p. Hunter DeGore (LB) 0:12; 126: Jack Crook (J) p. Parker Stevens (LB) 0:18; 132: Alfonso Vargas (J) p. Eric Dagg (LB) 3:47; 138: Sergio Desiante (J) p. Derick Dagg (LB) 1:21; 145: Ethan Basile (J) p. Luke Heffner (LB) 1:34; 152: Lance Schyck (LB) dec. Miguel Coste (J) 8-2; 160: Tim Eberly (J) dec. Marshall Locke (LB) 6-3; 170: Tony Alberdi (J) p. Dimitri Saaby (LB) 1:56; 182: Tyson Davids (LB) p. Aidan Gingell (J) 1:29; 195: Andre Mortensen (J) p. Loius Baldor (LB) 0:16; 220: Mason Arnold (J) p. Ryan Day (LB) 0:29; 285: Ryan Nelson (J) p. Kyle Dragon (LB) 1:11.

Lakewood Ranch 69, Immokalee 6
106: Simon Thomas (LR) by FF; 113: Aiden Zimmerman (LR) by FF; 120: Cam Schilson (LR) by FF; 126: Travis Ference (LR) by FF; 132: Jamal Aoudi (LR) dec. Giovanni Herrera (I) 6-5; 138: Matthew Monohan (LR) by FF; 145: Brandon Herten (LR) p. Alexis Figueroa (I) 2:51; 152: Tommy Wells (LR) by FF; 160: Ranson Coons (LR) by FF; 170: Alexis Figueroa (I) by FF; 182: Joey Kelly (LR) p. Josue Vargas (I) 1:52; 195: Andrew Henry (LR) by FF; 220: Double FF; 285: Garrett Mancini (LR) p. Joshua Joseph (I) 1:05.

Jensen Beach 48, Southridge 33
106: Dylan Layton (JB) by FF; 113: Christopher Busutil (MSR) dec. Nick Davenport (JB) 6-0; 120: Anthony Siplin (MSR) p. Bransen Byrd (JB) 1:43; 126: Bennet Brown (JB) p. Conner Hueck (MSR) 3:37; 132: Tyler Savastano (JB) p. Kavon Davis (MSR) 2:00; 138: Cyrus Williams (MSR) p. Matt O`Hara (JB) 0:54; 145: Wyatt Kirkham (JB) p. Quiton Johnson (MSR) 4:23; 152: Johnny Lovett (MSR) p. Chris Williams (JB) 0:58; 160: Hayden Zehe (JB) p. Jalen Durham (MSR) 0:00; 170: Thomas Fehling (JB) by FF; 182: Andrew Burnette (JB) p. Dedric Marshall (MSR) 3:26; 195: ziare Terrelonge (MSR) p. Sean Fitzgerald (JB) 2:31; 220: Taso Kourtakis (MSR) by FF; 285: Levi Krakoff (JB) p. Adam Santana (MSR) 3:52.

Round 6
(first match at 138)
Tampa Jesuit 30, Charlotte 24
138: Ted Gjerde (C) dec. Sergio Desiante (J) SV-1 10-8; 145: Ethan Basile (J) p. Hunter Steed (C) 0:12; 152: Cody Rice (C) dec. Miguel Coste (J) 7-3; 160: Lucas Willis (C) p. Tim Eberly (J) 0:19; 170: Aidan Gingell (J) dec. Matthew Andou (C) 6-2; 182: Tony Alberdi (J) dec. Cade Newton (C) 7-3; 195: Anthony Andou (C) dec. Andre Mortensen (J) 7-2; 220: Jose Valdez (C) maj. dec. Mason Arnold (J) 27-14; 285: Ryan Nelson (J) p. Taylor Johnson (C) 1:01; 106: Andrew Austin (C) dec. Kai Owen (J) 7-4; 113: Braden Basile (J) p. Patrick Nolan (C) 4:20; 120: Tom Crook (J) dec. Donovan Cataldi (C) 7-0; 126: Jack Crook (J) maj. dec. Isaac Church (C) 9-0; 132: Malachi Schaeffer (C) dec. Alfonso Vargas (J) 6-0.

Southridge 36, Lemon Bay 33
138: Cyrus Williams (MSR) dec. Derick Dagg (LB) 10-7; 145: Luke Heffner (LB) p. Quiton Johnson (MSR) 7:23; 152: Johnny Lovett (MSR) dec. Lance Schyck (LB) 8-3; 160: Jalen Durham (MSR) dec. Marshall Locke (LB) 6-2; 170: Dimitri Saaby (LB) by FF; 182: Tyson Davids (LB) dec. Dedric Marshall (MSR) 6-1; 195: ziare Terrelonge (MSR) p. Louis Baldor (LB) 0:20; 220: Taso Kourtakis (MSR) p. Ryan Day (LB) 0:21; 285: Kyle Dragon (LB) p. Adam Santana (MSR) 1:07; 106: Johnathon Hartsikov-Newsome (LB) by FF; 113: Christopher Busutil (MSR) dec. Bryce Taranto (LB) 9-4; 120: Anthony Siplin (MSR) p. Hunter DeGore (LB) 1:28; 126: Conner Hueck (MSR) p. Parker Stevens (LB) 4:20; 132: Eric Dagg (LB) p. Kavon Davis (MSR) 1:31.

Lakewood Ranch 48, Golden Gate 30
106: Simon Thomas (LR) by FF; 113: Aiden Zimmerman (LR) by FF; 120: Cam Schilson (LR) p. Michael Gonzalez (GG) 1:50; 126: Travis Ference (LR) by FF; 132: Gerald Roger (GG) p. Jamal Aoudi (LR) 0:27; 138: Anthony Valdivia (GG) dec. Matthew Monohan (LR) 6-4; 145: Tommy Wells (LR) p. Dumelson Murat (GG) 5:36; 152: Kaden Franke (LR) p. Lais Cardero (GG) 3:51; 160: Ranson Coons (LR) p. Jorge Davila-Diaz (GG) 1:55; 170: Preston Drawdy (GG) by FF; 182: Kevin Jean-Jacques (GG) p. Joey Kelly (LR) 1:37; 195: Andrew Henry (LR) p. Cole Smith (GG) 4:18; 220: Javier Ramirez (GG) dec. Garrett Mancini (LR) 7-6; 285: Andres Herrera (GG) by FF.

Jensen Beach 78, Immokalee 0
138: Jacobi Genn (JB) by FF; 145: Wyatt Kirkham (JB) by FF; 152: Chris Williams (JB) by FF; 160: Hayden Zehe (JB) by FF; 170: Thomas Fehling (JB) by FF; 182: Andrew Burnette (JB) by FF; 195: Sean Fitzgerald (JB) by FF; 220: Levi Krakoff (JB) by FF; 285: Double FF; 106: Dylan Layton (JB) by FF; 113: Jonny Dobbs (JB) by FF; 120: Bransen Byrd (JB) by FF; 126: Bennet Brown (JB) by FF; 132: Tyler Savastano (JB) by FF.

Round 7
(first match at 145)
Charlotte 63, Lemon Bay 16
145: Cody Rice (C) by FF; 152: Lucas Willis (C) p. Lance Schyck (LB) 0:34; 160: Matthew Andou (C) dec. Marshall Locke (LB) 8-2; 170: Tyson Davids (LB) maj. dec. Sean Taft (C) 10-2; 182: Cade Newton (C) by FF; 195: Anthony Andou (C) p. Loius Baldor (LB) 2:18; 220: Jose Valdez (C) p. Ryan Day (LB) 0:42; 285: Taylor Johnson (C) p. Kyle Dragon (LB) 3:29; 106: Andrew Austin (C) p. Johnathon Hartsikov-Newsome (LB) 0:55; 113: Bryce Taranto (LB) p. Patrick Nolan (C) 2:46; 120: Donovan Cataldi (C) p. Hunter DeGore (LB) 0:26; 126: Malachi Schaeffer (C) p. Parker Stevens (LB) 0:15; 132: Ted Gjerde (C) p. Eric Dagg (LB) 0:15; 138: Derick Dagg (LB) p. Hunter Steed (C) 2:54.

Golden Gate 66, Immokalee 0
106: Double FF; 113: Michael Perez (GG) by FF; 120: Michael Gonzalez (GG) by FF; 126: Double FF; 132: Jesse Bucholtz (GG) by FF; 138: Anthony Valdivia (GG) by FF; 145: Andy Martinez (GG) by FF; 152: Lais Cardero (GG) by FF; 160: Preston Drawdy (GG) by FF; 170: Double FF; 182: Pedro Mendez (GG) by FF; 195: Dorien Parris (GG) by FF; 220: Javier Ramirez (GG) by FF; 285: Andres Herrera (GG) by FF.

Jensen Beach 59, Lakewood Ranch 12
106: Dylan Layton (JB) p. Simon Thomas (LR) 0:38; 113: Aiden Zimmerman (LR) p. Jonny Dobbs (JB) 1:33; 120: Bransen Byrd (JB) p. Ben Klein (LR) 4:09; 126: Bennet Brown (JB) p. Travis Ference (LR) 4:37; 132: Tyler Savastano (JB) p. Jamal Aoudi (LR) 1:18; 138: Matthew Monohan (LR) p. Matt O`Hara (JB) 1:35; 145: Wyatt Kirkham (JB) p. Brandon Herten (LR) 2:50; 152: Chris Williams (JB) p. Tommy Wells (LR) 1:13; 160: Hayden Zehe (JB) maj. dec. Kaden Franke (LR) 12-3; 170: Thomas Fehling (JB) by FF; 182: Andrew Burnette (JB) p. Joey Kelly (LR) 1:34; 195: James Sisson (JB) dec. Andrew Henry (LR) 7-1; 220: Levi Krakoff (JB) p. Garrett Mancini (LR) 10-2; 285: Double FF.

Tampa Jesuit 53, Southridge 18
106: Kai Owen (J) by FF; 113: Christopher Busutil (MSR) dec. Braden Basile (J) 3-2; 120: Tom Crook (J) maj. dec. Anthony Siplin (MSR) 14-5; 126: Jack Crook (J) p. Conner Hueck (MSR) 3:24; 132: Alfonso Vargas (J) p. Kavon Davis (MSR) 3:18; 138: Cyrus Williams (MSR) p. Sergio Desiante (J) 3:37; 145: Ethan Basile (J) p. Quiton Johnson (MSR) 1:48; 152: Johnny Lovett (MSR) dec. Miguel Coste (J) 11-6; 160: Tim Eberly (J) p. Jalen Durham (MSR) 0:48; 170: Tony Alberdi (J) by FF; 182: Dedric Marshall (MSR) p. Aidan Gingell (J) 1:55; 195: Andre Mortensen (J) p. ziare Terrelonge (MSR) 0:42; 220: Mason Arnold (J) dec. Taso Kourtakis (MSR) 6-2; 285: Ryan Nelson (J) p. Adam Santana (MSR) 1:39.

At Pasco HS
Pasco Duals

Pasco 54, Boca Ciega 21
138: KAHLIL HART (BCS) over zackary stephens (PASC) (Fall 0:33) 145: jack evans (PASC) over (BCS) (For.) 152: Kevin Johnston (PASC) over JUSTIN MORAGNE (BCS) (Fall 0:00) 160: LEWIS LEE (BCS) over Noah Bensley (PASC) (Dec 8-2) 170: devin jernigan (PASC) over (BCS) (For.) 182: chance kiuber (PASC) over (BCS) (For.) 195: Timothy Johnson (PASC) over TIM SANDERS (BCS) (Fall 0:51) 220: Amir Burgess (PASC) over SON DOZIER (BCS) (Fall 1:02) 285: LA`ROB LETTHAND (BCS) over cody tadlock (PASC) (Fall 1:31) 106: Double Forfeit 113: ZACHARY CARLSON (BCS) over lamonte sims (PASC) (Fall 1:00) 120: Darrion Skelly (PASC) over (BCS) (For.) 126: Kyler Dickerson (PASC) over (BCS) (For.) 132: Travis Knowlton (PASC) over JAYDEN DOUGLAS (BCS) (Fall 1:30)

Pasco 47, Tenoroc 18
145: Brett Reeve (TSH) over jack evans (PASC) (Fall 1:15) 152: Kevin Johnston (PASC) over Dristan Bennett (TSH) (Fall 1:17) 160: Noah Bensley (PASC) over Randall Santana (TSH) (Dec 10-6) 170: devin jernigan (PASC) over Wayne Hooper (TSH) (Dec 9-4) 182: chance kiuber (PASC) over Nick Haworth (TSH) (Dec 14-10) 195: Timothy Johnson (PASC) over Abel Louisey (TSH) (Fall 1:11) 220: Amir Burgess (PASC) over Clyde Williams (TSH) (Fall 3:52) 285: Willie Gully (TSH) over cody tadlock (PASC) (Fall 0:33) 106: Double Forfeit 113: Darnell Page (TSH) over lamonte sims (PASC) (Fall 1:28) 120: Darrion Skelly (PASC) over (TSH) (For.) 126: Kyler Dickerson (PASC) over (TSH) (For.) 132: Travis Knowlton (PASC) over Travis Haworth (TSH) (TF 19-3 4:53) 138: zackary stephens (PASC) over Amaya Brumafield (TSH) (Dec 14-8)

Thursday, January 31

At Freedom HS, Tampa
Bloomingdale 48, Tampa Freedom 18
106: Zac Allison (BLSR) over Adam Lin (FRTA) (Fall 0:00) 113: Issachar West-Rivera (FRTA) over Luke Allison (BLSR) (Dec 6-3) 120: Brandon Weir (BLSR) over Nathan Resio (FRTA) (Fall 0:00) 126: Nicholas Daniel (FRTA) over Hunter Hesselink (BLSR) (Fall 1:00) 132: Ryan Bennett (FRTA) over Jared McAllister (BLSR) (Dec 6-1) 138: Damian Hernandez (FRTA) over Joel Hilbrands (BLSR) (Fall 0:00) 145: Chase Richie (BLSR) over Koda Daniel (FRTA) (Fall 0:00) 152: Ethan Zweibelson (BLSR) over Luis Cortes (FRTA) (Fall 0:00) 160: Jacob Kehrmeyer (BLSR) over (FRTA) (For.) 170: Noah Kingston (BLSR) over Austin Jackson (FRTA) (Fall 0:00) 182: Double Forfeit 195: Double Forfeit 220: Skylar Jean-Pierre (BLSR) over Trent Ifamilik (FRTA) (Fall 0:00) 285: Nicholas Fiorita (BLSR) over (FRTA) (For.)

At Satellite HS
Satellite 42, Melbourne 36
106: Double Forfeit 113: Conner Bechtol (MELB) over Ryan Duclos (SATE) (Fall 0:00) 120: Lukas Roselip (SATE) over Alex Weber (MELB) (Fall 0:00) 126: Micah Faxon (MELB) over Jacob Tihoni (SATE) (Fall 0:00) 132: Kyle Grant (SATE) over (MELB) (For.) 138: Rafael Lopez (SATE) over Jason Baker (MELB) (Fall 0:00) 145: Gavin Layne (MELB) over Jaiden Rittenhouse (SATE) (Fall 0:00) 152: Michael Collins (SATE) over Josiah Richarson-Grant (MELB) (Fall 0:00) 160: Taiyo Kirby (SATE) over (MELB) (For.) 170: Joe Scherer (SATE) over (MELB) (For.) 182: Kristian Malinowski (MELB) over (SATE) (For.) 195: Chris Morris (SATE) over (MELB) (For.) 220: Christopher Poulton (MELB) over (SATE) (For.) 285: Nathaniel Bryant (MELB) over Damarion Howard (SATE) (Fall 0:00)

Wednesday, January 30

At Barbara Goleman HS, Miami
Barbara Goleman 60, SLAM Academy 12
106: Angel Martinez (BAGO) over Alejandro Puig (SLAM) (Fall 0:00) 113: Alexander Martinez (BAGO) over Giovannia Drummonds-Calixte (SLAM) (Fall 0:00) 120: Double Forfeit 126: Kajwan Thompson (BAGO) over Michael Castro (SLAM) (Fall 0:00) 132: Damian Medina (SLAM) over Josue Rodriguez (BAGO) (Fall 0:00) 138: Ryan Prophete (BAGO) over Matisse Hunckler (SLAM) (Fall 0:00) 145: Diego Garcia (BAGO) over Joel Fils-Aime (SLAM) (Fall 0:00) 152: Raul Chavarry (BAGO) over (SLAM) (For.) 160: Jesus Diaz (BAGO) over (SLAM) (For.) 170: Anthony Hurtado (SLAM) over Michael Jimenez (BAGO) (Dec 8-3) 182: Maximo Fernandez (BAGO) over Anthony Alvarez (SLAM) (Fall 0:00) 195: Carlos Llopiz (BAGO) over Giovanni Fernandez (SLAM) (Fall 0:00) 220: Shawn Rodriguez (BAGO) over Anthony Navas (SLAM) (Fall 0:00) 285: William Guzman (SLAM) over Jose Garcia (BAGO) (Dec 5-0)

At Palm Beach Central HS, Wellington
Suncoast 36, Palm Beach Central 23
145: Tyrese Davis (SUNC) over Anthony Trevino (PBCW) (TF 21-3 0:00) 152: Jeffery Federick (SUNC) over Tyler Waters (PBCW) (Fall 1:00) 160: Omar Davis (SUNC) over (PBCW) (For.) 170: Double Forfeit 182: Double Forfeit 195: Tedrick Patterson (PBCW) over Demonta Fergusson (SUNC) (Fall 0:45) 220: Double Forfeit 285: Tyler Lewis (SUNC) over Matthew Momette (PBCW) (Dec 5-4) 106: Nicholas Kapsos (SUNC) over Joseph Fedorak (PBCW) (MD 15-5) 113: Ethan Eastman (PBCW) over Holden Kapsos (SUNC) (Fall 2:37) 120: Justin Nichols (PBCW) over Timothy Tulloch (SUNC) (TF 17-2 0:00) 126: Christopher Mears (PBCW) over Lorenzo Falcon (SUNC) (Fall 1:15) 132: Jeremiah Tulloch (SUNC) over (PBCW) (For.) 138: Logan Whitaker (SUNC) over (PBCW) (For.)

At Windermere HS
Windermere 57, Olympia 24
106: Nicholas Reynolds (WIND) over Paula Cipriano (OLYM) (Fall 2:30) 113: Ticiano Brito (WIND) over Jacob Darden (OLYM) (Fall 4:00) 120: Paul Oslacky (WIND) over (OLYM) (For.) 126: Raphael Seabra (OLYM) over Ethan Kotas (WIND) (Fall 1:55) 132: Carlos Ruiz (OLYM) over Justin Pinto (WIND) (Fall 0:40) 138: Christopher Cristancho (OLYM) over Charles James (WIND) (Fall 5:46) 145: Jeryl Lewis (WIND) over Fahad St. Louis (OLYM) (Dec 7-6) 152: Carlos Alarcon (WIND) over Zyion Uche (OLYM) (Fall 5:14) 160: Trevor Beck (WIND) over (OLYM) (For.) 170: Hendrix Paterson (WIND) over Caio Abreu de Paiva (OLYM) (Fall 0:47) 182: Jason Rehberg (WIND) over David Crumpton (OLYM) (Fall 2:47) 195: Nathan Wilson (WIND) over Jaziah Blyden (OLYM) (Fall 0:29) 220: Antonio Kalosdian (WIND) over Jordan Phillips (OLYM) (Fall 2:17) 285: Jaden Phillips (OLYM) over (WIND) (For.)

At Port St Lucie HS
Vero Beach 54, Port St Lucie 24
106: Reniear Ortiz (VBS) over (PSL) (For.) 113: Darius Florvilus (VBS) over (PSL) (For.) 120: Kaden Stuckey (VBS) over (PSL) (For.) 126: Sigvard Stenmark (VBS) over Cody Vichlenski (PSL) (Fall 0:00) 132: Layton Hipps (VBS) over William Diaz (PSL) (Fall 0:00) 138: Nathan Gagnon (VBS) over Elyas Cardenas (PSL) (Fall 0:00) 145: Elija Yuhas (PSL) over Tyler Gagnon (VBS) (Fall 0:00) 152: Montavious Yearby (PSL) over (VBS) (For.) 160: Timothy Mcelrath (PSL) over (VBS) (For.) 170: Double Forfeit 182: Katheryn Contreras (VBS) over (PSL) (For.) 195: Bakari Mosley (VBS) over (PSL) (For.) 220: Gavin Johnson (PSL) over Isaiah Davis (VBS) (Inj. [time]) 285: Billy Laziman (VBS) over (PSL) (For.)

At Deltona HS
Deland 45, Deltona 31
106: Jarred Hewson (DELA) over Conner Manning (DELT) (Fall 0:48) 113: Makenzy Garcia (DELA) over Danielle Dessoye (DELT) (Fall 0:47) 120: Luis Vazquez (DELT) over Kaiden Uccello (DELA) (Fall 2:45) 126: Carlos Pineda (DELT) over Noah Falk (DELA) (Fall 2:58) 132: Jacob Swanson (DELT) over Liam Sharkey (DELA) (Fall 0:35) 138: Brandon Dessoye (DELT) over Jaylen Wilson (DELA) (MD 11-1) 145: Jacob Lashinsky (DELA) over (DELT) (For.) 152: Bryce Minsky (DELA) over (DELT) (For.) 160: Marcus Vega (DELA) over Gerardo Rivera (DELT) (Dec 4-1) 170: Jaymes Morris (DELA) over (DELT) (For.) 182: Aaron Morris (DELA) over (DELT) (For.) 195: Gavin Hart (DELA) over (DELT) (For.) 220: Dakota Fagg (DELT) over Elijah Vega (DELA) (Dec 7-1) 285: Ethan Chiu (DELT) over (DELA) (For.)

At Poinciana HS
Poinciana 39, Gateway 29
113: Levi Lewis (POIN) over Al-sadh Imadh (GATE) (Fall 0:55) 126: Brian Garraud (POIN) over (GATE) (For.) 132: Guy Bond (POIN) over (GATE) (For.) 138: Andrew Neville (POIN) over Samuel Chonay (GATE) (Fall 1:52) 145: Marvin Trigueros (POIN) over Steve Canaveral (GATE) (Fall 1:57) 152: Justin Chamorro (GATE) over Jacobe Rice (POIN) (Fall 0:59) 160: Philip Bangura (GATE) over Kaleb Norelien (POIN) (Fall 0:30) 170: Michael Baez (GATE) over (POIN) (For.) 182: Jeramiah Jules (POIN) over Robert Martinez (GATE) (Fall 1:30) 195: Jared Colon (GATE) over Tarique Ryan (POIN) (TF 15-0 1:30) 220: Brendan Ortega (POIN) over Timothy Usilton (GATE) (Dec 10-7) 285: Kyjuan Allen (GATE) over Ben Brown (POIN) (Fall 2:12)

At Christopher Columbus HS, Miami
Columbus 40, St Thomas Aquinas 39 (criteria H)
106: Christian Guzman (CCHS) over Carter Bass (STA) (Fall 1:00) 113: Robert Dusendang (CCHS) over Brock Coburn (STA) (Fall 0:30) 120: Charles Huffman (CCHS) over Ethan Wigutow (STA) (Fall 1:20) 126: Justin Valdes (CCHS) over Dylan Burton (STA) (Fall 3:25) 132: Frank Messina (STA) over Dylan Mira (CCHS) (Fall 4:00) 138: Rowan Gilbert (STA) over Brandon Collins (CCHS) (Fall 5:32) 145: David Milton (CCHS) over Jake Johnson (STA) (Fall 3:00) 152: Gianni Guerriero (STA) over Ryan Gonzalez (CCHS) (Dec 8-7) 160: Brian Walsh (CCHS) over Major Threlkeld (STA) (Dec 8-5) 170: Skyler Hall (STA) over Brent Becerra (CCHS) (Fall 4:40) 182: Michael Moss (STA) over Rafael Hueso III (CCHS) (Fall 1:30) 195: Carmine D`Ascoli (CCHS) over Noah Lusk (STA) (Fall 1:00) 220: Anthony Mingarelli (STA) over Gian Rodriguez (CCHS) (Fall 2:00) 285: John Pope (STA) over (CCHS) (For.) (CCHS Tiebreaker – Criteria H 1.0)

At Titusville HS
Cocoa 32, Titusville 20
106: Double Forfeit; 113: Ronald Theilacker (C) tech. fall Josiah Nelson (T) 17-1; 120: Double Forfeit; 126: Austin Carter (T) by FF; 132: Colton Millington (T) by FF; 138: Double Forfeit; 145: William Watkins (T) dec. Jeremiah Funk (C) 11-7; 152: Double Forfeit; 160: Tory Sawyer (C) dec. Joseph Robinson (T) 4-3; 170: Gregory Williams (C) p. Corbain Smolk (T) 3:47; 182: Khalil Mitchell (C) by FF; 190: Toby Colson (C) d. Nathanial Carter (T) ID; 220: Robert Ware (T) tech. fall Zechariah Albright (C) 24-9; 285: Cocoa by FF.

At Manatee HS, Bradenton
Manatee 57, Palmetto 18
106: Angelo Dedona (M) p. Zachary Stolze (P) 1:38; 113: Joseph Sheehan (M) by FF; 120: Noah Wadle (M) p. Colby Smith (P) 0:27; 126: Brandon Tacket (M) by FF; 132: Jesse Mercer (P) p. Colin Noble (M) 3:29; 138: William Scholl (M) dec. Brandon Meier (P) 9-6; 145: James Russell (M) p. Ja`Qwan Bullard (P) 1:08; 152: Brendan Valley (P) p. Demoundre Evans (M) 3:33; 160: LiMarcus Waller (M) by FF; 170: Ty Lukens (M) p. Jake Rewis (P) 1:08; 182: Jackson Beyer (M) dec. Matthew Wyatt (P) 6-4; 195: Juanye Ligon (M) dec. Ethan Bell (P) 8-2; 220: Brandon Dossey (M) p. Samuel Pascoe (P) 0:09; 285: Jacob Milligan (P) p. Emmanuel Morales (M) 0:21.

At Wellington HS
Wellington 48, Park Vista 28
106: Brandon Crosby (W) p. Spencer Hodge (PV) 2:46; 113: Chakiris Townsend (W) maj. dec. Ryan McCabe (PV) 13-4; 120: Ethan Howard (W) maj. dec. Alex Reich (PV) 14-3; 126: Tony Widrig (W) p. Vantroy Reyes (PV) 2:27; 132: Jesse Weinberg (W) p. Luke Karakolis (PV) 2:26; 138: Kyle Accius (PV) maj. dec. Seth Rhodes (W) 12-4; 145: Zakar Graham (W) p. Justin Jean-Baptise (PV) 0:31; 152: Rocco Pontino (PV) p. Juan Quintero (W) 1:16; 160: Estefan Belmontes (W) maj. dec. Sean McCabe (PV) 10-2; 170: Benjamin Herman (PV) p. John Barry (W) 2:58; 182: Chris Conlin (W) p. Jason Frank (PV) 1:21; 195: Ethen Sabo (PV) p. Alex Zepeda (W) 2:00; 220: Elijah Green (W) p. Sam Schuman (PV) 0:49; 285: Steve Abanto (PV) p. Preston Morrow (W) 1:24.

Tuesday, January 29

At Hillsborough HS, Tampa
Dr Lennard 60, Hillsborough 12
132: David Vega (DLS) over Justus Holt (HILL) (Fall 0:00) 138: Alam Guerrero (DLS) over Damion Huynh (HILL) (Fall 4:00) 145: Caleb Charles (DLS) over (HILL) (For.) 152: Hernst Joseph (DLS) over Antonio Watkins (HILL) (Fall 2:00) 160: Julius Jara (DLS) over (HILL) (For.) 170: Tyler DeSilvestro (DLS) over Daniel Sanders (HILL) (Fall 0:00) 182: Nick Suarez (HILL) over Marquis Garcia (DLS) (Dec 9-5) 195: Daniel Malats (HILL) over Mauricio Guevara (DLS) (Fall 0:00) 220: Jose Zamora (DLS) over (HILL) (For.) 285: Double Forfeit 106: Austin Paquin (DLS) over (HILL) (For.) 113: Jean Carlos Pineda (HILL) over Daegan Buzbee (DLS) (Dec 13-7) 120: Darius Frazier (DLS) over (HILL) (For.) 126: Richard Wylde (DLS) over Anthony Gutierrez (HILL) (Fall 2:00)

At Land O’Lakes HS
Land O’Lakes 51, Belleview 17
106: Mark Willis (BELL) over Maxx Pickering (LAO`) (Fall 0:38) 113: Kyle Eldridge (LAO`) over Michael Ventre (BELL) (Fall 4:37) 120: Rocky Yarbrough (BELL) over Dante Reese (LAO`) (TF 17-0 0:00) 126: Morgan Ray (LAO`) over Morgan Cole (BELL) (Dec 12-8) 132: Natalie Hall (LAO`) over (BELL) (For.) 138: Michael Lansford (LAO`) over Shaun Young (BELL) (Fall 1:05) 145: Chase Lee (BELL) over Caitlyn Davis (LAO`) (Fall 1:18) 152: Scott Kren (LAO`) over Cody Wolfgang (BELL) (Fall 0:22) 160: Double Forfeit 170: Collin Bogle (LAO`) over (BELL) (For.) 182: Wesley Whitson (LAO`) over Nathan Halstead (BELL) (Fall 0:22) 195: Double Forfeit 220: Angel Vasquez (LAO`) over Aaron Feringa (BELL) (Fall 0:16) 285: Trent Gilbert (LAO`) over Peyton McCartin (BELL) (Fall 1:20)

At Cypress Lake HS, Ft Myers
Cypress Lake 54, Dunbar 22
106: Double FF; 113: Ismael Coira (CL) by FF; 120: J. Martinez (Dun) maj. dec. Logan Edwards 13-5; 126: Darius Rodriguez (CL) win by fall J. De La Torre; 132: Tod Tomlinson (CL) by FF; 138: Willems Larozar (CL) by FF; 145: Pedro Santiago (CL) win by fall B. Mansell; 152: Ben Logan (CL) win by fall J. Morinvil; 160: T. Livingstone (CL) win by fall R. Jacques; 170: E. Figueroa (Dun) win by fall Aryeh Mehl; 182: Lane Kida (CL) by FF; 195: D. Sea (Dun) win by fall Adam Larochelle; 220: Lucius Slobodzian (CL) win by fall B. Higgenbothem; 285: S. Corgelas (Dun) by FF.

%d bloggers like this: